Tuesday, December 20, 2005

Библиотеката на чичко Фил
Као што е познато, Фил Џексон, за да ги мотивира своите играчи, редовно, секоја сезона им дава понекоја книга за читање. Така е и оваа сезона, а Фил со книгите малку закасни намерно, давајќи им ги пред турнејата која ја имаа у последниве две недели. На таа турнеја Лејкерси изгубија само една утакмица, дали е до книгите, не знам, али нешто им се дешава откако почнаа да читаат. Нормално, тој што не си ја прочита книгата, не ни се изнаигра. Девин Џорџ ја фрли книгата одма кога ја доби, ваљда затоа не стана од клупа. Меџу поинтересните наслови кои Зенот ги подели беа: "Blink" од Mалколм Гладвел, која ја доби Коби. "The Art of War" на Сун Цу за Ламар Одом. Ептен погодено, ако Сун не го разбуди војникот во Ламар, никој не го буди. Тинејџерот Ендрју Бајнам го доби Хемигвеј и "Старецот и морето". Додека книгата на самиот Фил, "Sacred Hoops" ќе ја чита Квами Браун

6 Comments:

Blogger beto # 6 said...

Ama toj Devin George mangup e a><<<
Toa ti e niger od geto kniga ne procital u cel zivot!
Trebase u postov da potsetis na izgavata na Barkley taa: Give them a Bible Phil....znaes koja

12/20/2005 05:02:00 pm  
Blogger kole said...

e toa e prav trener.si ja znae rabotata i nadvor od terenot.
p.s.kobe 62pts

12/21/2005 09:51:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

а бе каде си Каракаш кога Лејкерс прават лом..Те немаше да пишуваш за 300та победа на Фил, те нема кога "оскаровецот" Брајант буквално сам ги растури Далас.Буквално те нема никаде кога Коби стапува на сцена.Се гледа дека ги мразиш Лејкерс посебно Коби кој ја игра сезоната на кариерата и кој сега повеќе од кога наликува на големиот Јордан.

12/21/2005 11:52:00 am  
Blogger zare said...

Bravo za Kobi 62 za tri cetvrtini,da poigral uste malce ke dal i preku 70..Stavrno pokazuva deka e timski igrac i deka ne sebici(0 asistencii),samo ke vidime do koga ke bide taka ..Loso e koga eden igrac ima poise kosa od drugite 11 zaedno.. Uste nesto, ne deka gi osporuvam negovite 62,,ali kako moze da ima 25 obidi za slobodni a cel tim na Dalas samo 30 obidi...

12/21/2005 12:41:00 pm  
Blogger Karakash said...

Odgovorot do Lakerfan8 sleduva denes...

12/21/2005 01:15:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Едвај чекам да го видам да се порадувам.

12/21/2005 02:13:00 pm  

Post a Comment

<< Home