Tuesday, December 13, 2005

Објаснение за фантази
by Ivica Секој тим има по 13 играчи кои играат на различни позиции. Играчите кои се поставени во вашиот тим на местата означени со PG, SG,G, F, SF, PF, C i Util штом одиграат утакмица во real-life одиграле утакмица и за вашиот тим. Да речеме го имаш Ален Ајверсон кој на утакмицата со Атланта дал 25 поени, 15 асистенции, 5 скока, 3 уктрадени топки, 6 изгубени топки и што ти јас знам уште... Е сега, сето тоа што го дал Ајверсон се внесува на твоето конто и за секоја статистичка категорија се рачуна кој тим има највеќе. На пр. Ivica's finest има најмногу асистенции од сите фантази тимови во лигата, па заради тоа од асистенции ке имам 13 бода. Тој што ке е втор (зад мене) ќе има 12 бода, третиот по вкупен број на асистенции 11 бода и така надолу се до тимот кој ке има најмал број на асистенции кој, јасно, ќе има само 1 бод. Истото тоа се пресметува за секоја статистичка категорија (ги има вкупно 10), а вие се трудите да имате што е можно повеќе бодови во секоја од нив. Максимум бодови што може да има еден тим е 130 (10 категории по 13 бода). Ако после одреден период играње забележам дека во, да речеме, скокови сум убедливо последен, нормално се трудам да ја санирам ситуацијата таму со тоа што ќе трампам некој добар бек шутер за добар центар во надеж дека со неговото добивање ќе го зголемам бројот на скокови. Е сега тука повеќе доаѓа до израз тактиката кој сам ќе ја избереш ,т.е. дали сакаш да форсираш само пар статистики, а другите што биде нека биде или пак дали ќе се трудиш да направиш компактен тим кој ќе има играчи кои ќе придонесуваат и во асистенции и во скокови и во други категории. Генерално, секој се труди да го оптимизира тимот по својот ќеиф. За тоа можат да ви помогнат слободните играчи, кои не биле избрани на драфт и кои можете да ги најдете на менито Players или пак можете едноставно да си одберете играч од некој друг тим во вашата лига и да понудите трампа за него која ќе е доволно реална за да биде прифатена:-). Се надевам дека некому барем ќе помогне ова, а ако и понатаму нешто не е јасно слободно прашајте па ќе ви одговорам.

10 Comments:

Blogger beto # 6 said...

Епа Ивица фала за објаснење,сеа знам све значи тука има работа секој ден!Спремен сум да Ве ебам сите у фантази >Look out from Vodnjanski Lisici they'll fuck your ass uP!

12/13/2005 10:09:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Decki dajte be nekoj SF ili SG. Ama razumni ponudi. Po ona sto go dobivam se gazam od smeenje 15 minuti.

12/14/2005 01:36:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Jas ti go davam odma Cuttino Mobley za centar sto ima 10ppg i 12 rpg.ODMA!@
P.S>.. Ako saka nekoj da trampa dobar skokac neka pusti mejl neka ne se srami.Ofcar mi dava nekoi nekorektni predlozi :)

12/14/2005 09:21:00 am  
Anonymous Ivica said...

Malku skromno baras 10 poeni i 12 skoka po utakmica za Mobli, a? Za Katino 10 poeni 6 skoka igrac da dobies i da pees.

12/14/2005 10:59:00 am  
Blogger Eon said...

Decki da ve prasam kako funkcionira sevo ova mislam ne na koj nacin se boduva nego kaj da odberam igraci i slicno

12/14/2005 03:22:00 pm  
Blogger марче said...

karter za dobar plej ili centar ???
...
igra be nekoj nba 2006ka? da napraime ..

12/14/2005 06:30:00 pm  
Blogger Eon said...

mailot mi e eonnet@gmail.com daj pratite pokana za da se priklucam

12/15/2005 03:23:00 pm  
Anonymous Гижо said...

како може да се пријавам, моментално играм на јаху фантази (овде сум 6-ти) и на нба официјалната (таму сум прв), ама не е исто како со македонци

12/18/2005 09:35:00 pm  
Anonymous гижо said...

офчаров неможам да го најдам на мсн да ми каже

12/18/2005 09:39:00 pm  
Blogger Latifovich said...

e stvarno ako nekoj mu praka na eon neka mi prati i mene kako mozam da gi odberam igracite ima li nekoj poseben link i li nesto kaj mozam ad pratam sto se slucuva so ova fantazy pisete na latifovich@gmail.com pozdrav

12/22/2005 02:09:00 pm  

Post a Comment

<< Home