Sunday, December 11, 2005

Онака...
Поминаа месец и пол и за секој кој не гледал НБА сезонава, еден поглед на табелите и дешавањата и сигурно ќе си помисли каква е оваа калакурница што се дешава у НБА?, а неколку пати ми се има и десено да ми кажат дека ни НБА не е тоа што била, дека нема врска со онаа лига, од 90-те и тако даље. Тачно, не е истата, у најмала рака е иста, секако поинтересна. Тачно дека сега се у мода тимови како Вориорси и Клиперси, али такви екипи имало увек. Сеа, знам – Клиперси?!?!?, али ако сте ги гледале еднаш, би виделе дека за првпат по Менинг, Харпер, Смит и компанија на почетокот на 90-те, тие конечно имаат солидна екипа. Бренд за првпат има околу него тим, кој знае да ги користи неговите дабл-даблови секоја вечер, Сем е моторот на плеј, Магети и Мобли увек расположени, барем у напад, а и сурферот Кејмн не е за бацање. Коа само ќе ми текне дека Булси го трампаа Бренд за Чендлер. Какви шупаци! Ворирси па, имаат солидна екипа, али као што се виде против Детроит, нешто им фали, вероватно трет човек, зад Џејсон и Берон. Мајк Данливи би можел да биде тоа, али само би можел. Мислам дека по неколку сезони у лига најголем квалитет му е правење чудни фаци. Пистонси газат. Под Флип конечно ја добија слободата која ја немаа под Лери и сеа се права машина. Како сеа стојат работите, тие се главен фаворит на Истокот, а не знам дали е ради тоа што Лери си отиде или не, али одеднаш ми станаа многу интересни за гледање. Е сега, замислете на местото на Дарк-О, како 2,пик да го собраа Вејд, Мело или па Бош, ако баш сакаа висок момак. Сан Антонио е јак како и лани и вероватно ќе има најбољи скор на Запад, кој можда нема да биде најбољи и у цела лига. Зашто? Затоа што Поп не сака да ги бутка своите играчи да рушат рекорди како Фил што правеше со Булси. Дали е така исправно, не знам. Леброн е од друга планета. Типот има само 20 години и веројатно е помлад од повеќето луѓе кои го читаат ова. Страшно. Двајт Хауард не е многу далеку. Има само 19 години и е ѕвер у рекет. У Орландо сигурно тријат раце откако лани го земаа како 1.пик, иако повеќето анализи им го препорачуваа Емека. Ѕирнете ги бројките сезонава на Мека и Двајт. Сакерс. Алтернативните ретро дресови на Чикаго, Клиперси, Мемфис и Визардси се живо срање, како да ги сошиле од матерјалот кој им останал фира. Кој знае колку им е срам на играчите да играат у нив. Не се заебавајте со Хоукси. Можда имаат само три победи, но две од нив се над Спарси и Пејсерси. Барем засега, изгледа како Атланта да се заеба со Марвин Вилијамс како 2.пик, али барем за сега. Сигурно боље ќе им дојдеше Крис Пол на плеј, али сачекајте. Лани така збореа и за Мека и Двајт. Ајверсон веројатно ја игра најдобрата сезона у кариерата, а никој ништо не пишуе за тоа. Еве, ја напишав нешто. Време е Аделман да го шутнат, стварно е време. Тоа требаше да се деси уште лани, можда и преклани, али ај, уште не е доцна. Можда е случајност, али одма кога Коби престана да пуца по преку 30 шута по утакмица, Лејкерси направија мини серија победи. Не мислам дека е случајно, само да го држи подолго моменталниот стејт оф мајнд. Не ради мене, ради Шеп ми е. На Пипен му ја повлекоа 33-ката. Ја гледав церемонијата, и се беше Ок, али некако ми беше жал за Скоти. У секој говор повеќе се спомнуваше Мајкл него Пип. Барем на една вечер можеа да го остават човекот да биде главна фаца у Чикаго. Работата малку ја извади Баркли, кој му кажа на Мајкл да му заблагодари на Господ за Пип, затоа што без него тешко дека ќе имаше толку накит на рацете. Тру, тру.

11 Comments:

Blogger beto # 6 said...

Ejjjjjj dobar post koj me zamisli:)))Siguren sum deka Golden State ke igraat play off!
Mislam deka pokraj Van Gundy(dvajcata) i Adelman i Lawrence Frank od NJN e pecen za da bide FIRED!!!!!!!
E KArakash ti mozes da kazes od koga ti vikav deka Marvin e preprepreprecenet!Znaev deka ke bide utka zaso lani u North C. bese 3-4 opcija u napad.More 4-ta posle McCants!TAka li e?

12/11/2005 11:09:00 pm  
Blogger Karakash said...

Добар, добар:)
Знаеш, на драфт има едно непишано правило, кое доби на тежина по утката на Портланд со Сем Боуви, кога можеа да го земат Мајкл, правило кое можда ќе биде познато и Дарк-О, дека не се бира според позиција која ти треба, него според потенцијал. Хоукси се раководеа од тоа и го избраа најголемиот потенцијал на драфтот. Сеа, дали тој потенцијал некад ќе се оствари, тоа е друга прича. Важно е дека го има, и тоа многу. Нормално дека Пол ќе им дојдеше многу боље у моментов, али ни еден драфт не се оценува после една или две сезони, камо ли после месец и пол.

12/11/2005 11:25:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

Она за Чендлер и Бренд, стварно ме боли. Им ебем тоа....

12/11/2005 11:59:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Decki ligava e pustena vo promet:). Na kraj ispadnavme i poveke od dovolno: 13. Se nadevam deka draftot ke se obavi do vecer pa da pocneme.

12/12/2005 11:03:00 am  
Anonymous vese said...

decki dali moze i jas da se priklucam na NBA fantasy (preporaka od BODAN) E-MAIL vese_a@yahoo.com

12/12/2005 12:46:00 pm  
Blogger Shepard said...

Ja nesakajki iam 2 tima u ligata :D

12/12/2005 04:02:00 pm  
Blogger марче said...

2002 NBA Draft ...
koa ke vidam deka: ming, dzej vil, danlivi, gordon, takijashvili, vagner, nene i vilkoks se izabrani pred stademaer! ... toa e automatski otkaz za skautite na timovite so birale pred feniks... katastrofa :P
ima i podabeter draftovi ama aj dovolno e i ovoj primer za nemerodavnosta na brojceto na draftot pred imeto i kvalitetot na igracot ...
... koa pocinja ligata ... ke ni stiga mail za draft ova ona ??? znae li nekoj kako funkcionira toa cudo ???
pozdraf

12/12/2005 04:12:00 pm  
Blogger Karakash said...

Gordon?

12/12/2005 08:38:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

A JORDAN>???

12/12/2005 09:42:00 pm  
Blogger марче said...

mislef na guden a napisaf gordon :))

12/12/2005 11:48:00 pm  
Blogger Karakash said...

u redu je:)

12/13/2005 07:02:00 pm  

Post a Comment

<< Home