Friday, December 02, 2005

Кој го сака Коби?
Овој наслов уствари го имам напишано уште пред некои две години, кога Коби беше повреден, а Лејкерси газеа со Шек, Мелоун и Пејтон у екипа. Нормално, сите знаеме како заврши тој експеримент, но како што поминува времето некако се повеќе ми станува јасно кој е главниот виновник за тоталниот колапс во Финалето против Детроит. Гледајќи го Коби лани, а посебно сезонава, зашто НБА ТВ изгледа не сфаќа дека Лејкерси више не се Лејкерси, почнуе да ми се гади од типот, и знам дека не сум единствениот кој се осеча така. Дел од тоа е предизвикано и од изјавите на Брајант по глупата одлука на судијата синоќа против Јута кога му свирна фаул на Девин Браун у задња секунда, иако типот беше километар далеку од Коби. Никој на светотв не виде дека имаше фаул, освен еден единствен судија кај кого изгледа пали авторитет на КБ. Што рече КБ после средбата? – Браун ме закачи со телото. Со телото?!?!?! Место да си признае дека судиите згрешиле, како што би направил секој со малку карактер, типот продужи да се фолира. Да повратиш. По трампата на Шек знаев дека Коби е виновникот за тоа и дека Лејкерси направија голема грешка со тој дил, само за да му удоволат на КБ. Но, и покрај тоа, бев решен да му дадам шанса да покаже дека знае да победува и без Најдоминантниот, да покаже дека знае што е тоа тимска кошарка, поим кој за негосе уште останува неоткриен како вселената. Гледајќи го како се дига на шут преку 30 пати во 6 од задњите 7 утакмици на Лејкерси, станува јасно дека он не знае што е тоа ТИМ. Едноставно, не знае. Само за илустрација, при преносот со Јута, Баркли на полувремето спомна дека у целата своја кариера само на 3 средби шутнал преку 30 пути на една утакмица, Реџи Милер никад не направил такво нешто, а Ајверсон, кој исто така важи за себичен играч (а, не е) сезонава само два пати шутнал 30 пути. У Европа цели екипи една уткамица завршуваат со токлу обиди, И како треба да се осечаат соиграчите на КБ сеа, посебно по доказот дека можат да играат тимски, откако без него у петорка успеаа да тепаат у продужеток у Јута. Изненадија Вујачиќ и Паркер, кои конечно без притисокот секоја топка да му ја дадат на Брајант за овој да фрли некој луд шут од тотална вукојебина од позиција, убација клучни поени. Супер беше и Одом, кој барем на три минути покажа дека може да биде лидер. Да не бидам сфатен погрешно, мислам дека КБ е дефинитивно еден од најталентираните играчи на светот, но баш тој негов талент ме тера да го пишувам ова. Момакот очигледно не сфаќа, целиот баскет свет му даде шанса по неколкуте глупости, да се поправи, да покаже кој е вистинскиот Коби, али тој и даље продужуе да се фолира, да глуми лудило, као тој е над сите, по вреден од сите други играчи. Позира секогаш кога ќе види дека го снимаат камери, а и кога не го снимаат. Зашто? Па, затоа што освен да глуми, момакот не знае ништо друго. Ипак, уште не е касно, КБ е млад и у пуна снага, само кога би се симнал на земја да го сфати тоа, се би био боље и за него, и за Лејкерси. Али.... Кај е Фил Џексон у целава прича е питањето кое ќе го постават многумина. Мислам дека на тоа одговорив кога помина првата недела од новата сезона. Едноставно, Зенот не губи ништо, само става 10 милиони у џеб. ПС - Фентази Ивица, што се деси со нашата лига, а и текстовите. Се изгубе. ППС - Гласав за Ол-Стар, али неми иде постирањево на балотот. Ќе биде, важно знаете за кого не сум гласал на Западот на двојка.:)

12 Comments:

Anonymous bodan said...

BRAVO,BRAVO...odlicen tekst.Samo za edno netesvativ-dali mislis deka ce mu dojde pamet?Ja mislim deka pametot nee menstruacija pa da doaga i ide,ili go imas ili go nemash.Talentot mu e nesporen,ama i ja se nadeav deka vtoroto druzenje so Zenot ce donese rezultat. P.S.neka ne se ljuti najgolemiot lakenfan ever ama ako prodolzi so sebicnosta kobi, teshko na lejkers(mene vise ovde kao fan na L.A. mi vikaa deka smo pokojni).Nema prdavanje???

12/03/2005 12:06:00 am  
Anonymous Ivica said...

Abe decki nasata liga ne sakam da ja pustam vo promet samo so 5 tima. eve i ja objaviv da e public ama nema nekoj interes. Dajte bar uste 5 decki zainteresirani za igranje pa da im pustam invitations. A za pisuvanje, ovaa nedela nemase sansi posto na faks stegnaa zamorcinja da na testiraat ko laboratoriski gluvci. Eve sega konecno imam vreme za bleenje pa maksimum do utre imate ne edna tuku dve fantasy storii. Pozdrav

12/03/2005 12:59:00 am  
Blogger Ико said...

Колега....најдобрите и најзрелите години на Коби се пред него...јас уште верувам во него и мислам дека ќе се покаже во најдобро светло.

12/03/2005 01:41:00 am  
Blogger Shepard said...

Енко бре, Енко бре
Шо сторе?
Абе мене омилен играч ми е Коби :(

Сеа ќе треба да праам анти-теза зашто е најдобар.. слеп сум за ова, опрости.

12/03/2005 01:58:00 am  
Anonymous bodan said...

Ajde drugarce pobrgu so anti-tezata zosto ima i previse anti-lelkers seirgii.I ne spominjaj deka kobi ti e omilen,makar dur ne se poprae malku,godinava epten pretera so netimska igra.

12/03/2005 02:09:00 am  
Anonymous d-r nele said...

Ova bese dobar post.
Sto posto se slagam a za Zenot hiljadu.
Plus toa ne se secam dali bese spomnato porano na ovoj blog, deka na Zenot mu bese dosta polesno da gi osvoi site tie tituli so 2-3 vanseriski igraci ( Jordan, Pippen, Rodman, Kukoc) ili (Sek, Kobi, pa moze da se kaze i Glen Rice i sekako Robert Hory, eden od moite omileni igraci).
Ova nikako ne znaci deka ne go postuem kako trener.

12/03/2005 04:57:00 am  
Blogger Karakash said...

Ивица, што направи со испитите? Сите кои сакаат да бидат дел од Фентази МАКНБА нека остават мејл у коментариве, па да праиме една лига.

Шеп бре, ова го пишуем зш ми се згади од него сезонава, требаше да гледаш некој Лејкер гејм , па да видиш, а она со Јута само ја прели чашата. Као што реков, талентот е неоспорен, али умот е спорниот дел. Ипак, има време за поправање, мада...

Зенот знаел да се најде на право место у право време, но и знаел да стави под контрола и да ги насочи кон заедничката цел некои од најголемите егоа во историјата на НБА, у тоа е неговата големина.

12/03/2005 02:42:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Toa je tacno ali ovdeka nema materijal za nisto poveke od prov kolo u play off.

12/03/2005 03:49:00 pm  
Blogger Karakash said...

zasega, nema ni za tolku

12/03/2005 03:58:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Abe so ispitite ne e loso zasega ama praviot masakr mi e na pocetok na januari. E toa ako go preziveam sum bil mnogu jak:). Fala na prasanje btw...

12/04/2005 03:12:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

mozda malce kasnam so komentarov,ali nema veze se nadevam ke me sfatite...za ova za kobi sto go iskritikuevte tolku mislam deka ne vredi.zosto???zatoa sto kobe mozebi sutira preku 30pati ama i pogoduva so nekoj 43% ako ne se lazam sto e odlicen procent za bek.taka da ovoj fakt nekako ne vi drzi.+ koga se resava utakmica on sekat ja zima topkata za da resi utakmica,dali tepal ili gubel toa e druga prica.toa pokazuva deka ne e picica(kao so gi ima mnogu, pr.pedja)deka ima srce za kosarka,deka e roden pobednik.+za bek suter ima solidni 4.5ass.igra odlicna odbrana(mozebi sezonava ne bas najsjajna).vo sekoj aspekt on e top.se slagam so faktot sto mozebi treba za malku povekje na nekoj nacin sozree,no mislam deka ni od blisku ne e vakov kako sto vie go pretstavivte.

p.s. me mrzese da se registriram,ke vidam nekoj drug pat,ako ne e slozeno

pozdrav kole

12/13/2005 06:38:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
tory burch outlet
coach outlet
burberry outlet
coach outlet
golden goose sneakers
ugg boots clearance
mont blanc pens
fred perry polo shirts
oakley sunglasses
canada goose jackets

6/09/2018 04:00:00 am  

Post a Comment

<< Home