Wednesday, December 21, 2005

The bite of the MAMBA
Прво, свака част, Коби, не може секој да се пофали со 62 постигнати поени на една утакмица. Тоа е стварно големо ИНДИВИДУАЛНО достигнување. Сабајле кога видов дека дал 62 поени, следно што сакав да видам беше дали Лејкерси победиле, зашто џабе и 100 поени ако твојот тим изгуби. Лејкерси победија и одма знаев дека сега сите ќе почнаат да го фалат Коби, да му дигаат споменици и сл. работи. Сигурен сум дека ќе беше тотално поинаква причата да изгубија, но вака - Коби е херој. Не ми текнуе дека у февруари годинава кога Ајверсон даде 60, толку да се збореше за тоа, не ми ни текнуе кога Мекгрејди на 10 март 2004 год. даде исто така 62 поени, дека сите му се клањаа. Али, ова е Коби. Нема везе. Се сеќавам на април 1994 год. кога Дејвид Робинсон даде 71 против Клиперси у последната утакмица од сезоната, у меч у кој цела екипа играше за Дејвид и тој да го претрка Шек за прв стрелец у лига. Ми текнуе дека и тогаш многу-многу не се тупеше со адмиралот, затоа што сите знаеа дека има многу поважни работи од тоа да се постигнат 71 поени, а тоа беше она за што Дејвид не беше способен дури не му го поклонија Данкан - да се освои титулата. Знам дека многу од вас мислат дека го мразам Коби, веројатно поради оскаровскиот текст, кој не го ни прочитале како што треба. Немам такви емоции кон ниту еден играч, не сакам, нити мразам, тоа се јаки емоции да ги имам кон некој кој не го познавам, кој у основа не ми значи ништо. Има играчи кои ми се и кои не ми се по вкус, кои ги поднесуем или не ги поднесуем. Има стара школа, поради и која почнав да ја гледам НБА, у која спаѓа и Меџик, која увек ќе ми биде на прво место. Коби денес спаѓа у оние играчи кои не ми се по вкус, пред се затоа што мисли дека ова е негов свет , а сите ние живееме во него. Овие 62 поени само ми го потврдуваат тоа. Секоја чест, Коби, али ја не се палам на такви работи. Однеси ги со таква игра Лејкерси у плеј-оф , биди МВП, па ќе збориме. Овие 62 не значат апсолутно ништо. И Џамал Мешбурн и Џими Џексон и Ентоан Џејмисон имаа преку 50 поени на една средба. И еден Тони Делк имаше 50 поени. Тоа мене не ми значи ништо момци, не сакам сеа да ви го расипувам моментот, тоа е само мој поглед на стварите. И да, не ги мразам Лејкерси, чак штавише, тие се една од 4 екипи со кои почнав да ја пратам НБА. Да ја објаснам и сликата. Не знам дали знаете, али пред почетокот на сезоната Коби сам побара сите да почнат да го викаат Black Mamba. Да не му се обраќаат по име, него со Мамба. Зашто? Затоа што Мамбата е една од најотровните змији на светот, нешто у што се уверија и Мавси. Можеби заборавил и дека Мамбата, како и секоја змија живее сама цел живот. Нешто што, заедно со неговото барање, многу повеќе зборува за него. Жал ми е само за момцине кои мораат да играат со него. Имам уште многу да пишувам на оваа тема, али доста ми е од Коби за денес. За оние кои уште мислат дека го мразам Коби, нека купат утре Македонски Спорт и нека прочитаат што сум напишал за 62. поени. Толку, имам попаметни работи. ПС-ако има некои грешки у текстов, извинете, се брзав.

14 Comments:

Blogger beto # 6 said...

Свака част за текстов ме попали да оргаизираме еден анти-коби форум ако сакате:)Иначе типот признавам талент и све али ја дефинитивно мислам исто како Каракаш дека он е само пренафуран.Никад никој млад играч нема да се развие како што се очекува крај Коби.Он не им дава шанса.Како да заборава дека коа беше дете Шеки почна да прави асистенции прв пат во животот зашто му ги вадеше на Коби и он да се испуцава.
Ламар Одом?!Човекот си ја уништи кариерата што дојде у Лејкерси исто како Батлер(лани).Нели едно време се збореше кој потенцијал го имал Ламар...е еве еден кур за потенцијал!Што кур тој Смуш Паркер не се приметува ради Коби а сигурен сум у секоја друга екипа па имал позавидно место зашто и он има талент.
Али Коби си е мамба па затоа сега у Лејкерси цел живот ќе трпи зашо никад више нема да осети какво е чувството да се стави шампионси прстен на руКА!


Шепарде зашо уствари навијаш за Лејкерси коа се е околу Коби.Па кој е тој?Да не е сонцето па сите да се вртат околу него?!

12/21/2005 07:40:00 pm  
Blogger Zgresen said...

This comment has been removed by a blog administrator.

12/21/2005 08:13:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

Мислам дека и Клиф Робинсон даде 50 (или више)ден пред Тони Делк да ги даде неговите 50. Се лажам или...?

А шо се тиче Коби, пааа да! И ја не го поштуем баш (ти текнуе -СИЛУВАЧ).

Мислам дека нему му гори под нозете, па видете шо прават децата од Class 2003. Го фати паника, оти више не најомилената ѕвезда.

Како и да е ја се согласувам со Енко дека ако малку ја смири играта ( шо тоа и се деси пред 62-ва) ќе го гледаме во уште некое финале.

А ако му го донесат и Артест:)???

12/21/2005 08:15:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Мислам дека ќе се спукаат по кусо време.

12/21/2005 08:36:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

А бе Одом врска од кошарка нема ако Коби не ја превзема играта во своите раце кој друг!?? Одом ли?!? или Смуш Паркер?! И така е се во Лејкерс се врти околу Коби зошто човекот е устав и како и вчера така и многу пати го докажал тоа. И има ли некој кој ке ми каже кој играч освен Коби постигнал над (сега веќе) 60 поени за 3 четвртини?(а тоа на Коби му успеа неколку пати)

А Каракаш ти не одговори каде беше кога Фил ја забележа 300та победа?!?
Каде беше кога Лејкерс направија одлична серија на гостински терен и дали ја имаш статистиката на Коби на тие натпревари? Ја памтиш тројката од 30 феет преку човек на Коби а докази дека Коби моментално е убедливо најдобриот играч во НБА има многу...

12/21/2005 09:40:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

АЈ ај Лејкерсфан ај те молам ЌУТИ!

12/21/2005 10:03:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

бето 9 вистината боли, нели??

12/21/2005 10:07:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

КАРАКАШ ЧИТАЈ:No player in NBA history has ever outscored the opposing team over the course of an entire game.
Lakers coach Phil Jackson knows quite a bit about high-scoring games. After Tuesday's game Jackson said: "I've seen a few 60-point ballgames in my time, but none of them had been done by the third quarter... his 30-point third quarter was incredible."Jackson coached Michael Jordan in Chicago for many years
Player Against, Date Points
1

Elgin Baylor
@ New York, 11/15/60
71 points
2

Wilt Chamberlain
@ Phoenix, 2/9/69
66 points
3

Elgin Baylor
vs. Boston, 11/8/59
64 points
4

Elgin Baylor
@ Philadelphia, 12/8/61
63 points
5

Jerry West
vs. New York, 1/17/62
63 points
6

Kobe Bryant
vs. Dallas, 12/20/05
62 points

With his name on that list, Bryant is definitely a master.
ИЛИ ОВИЕ БРОЈКИ И СТАТИСТИКА ГРЕШИ ИЛИ НЕКОЈ ДРУГ Е ВО ЗАБЛУДА!!!

12/21/2005 10:56:00 pm  
Blogger Shepard said...

Ја тука го вмешувам и мојот авторитет во игра.

Да се престане серењето за Коби одма!

12/21/2005 11:04:00 pm  
Blogger Ико said...

Не одма туку ВЕДНАШ!

Не поштувам што првпат по 2 години (ако не и повеќе) Коби Брајант барем за недела дена заличи на играчот што треба да освојува шампионски титули, а вие го начекавте токму тој момент за да го расипете!

Не е фер. Ова се 5-те минути на Коби, јас се надевам дека ќе траат што подолго. Лејкерс конечно ми заличува на конкурентна екипа во последниве недела-две, нема смисла да го расипуваме моментов. Што ако Коби продолжи вака? Што ако освои титула? Тогаш?

12/21/2005 11:11:00 pm  
Blogger Beto said...

Koj kur ne seram aj radi Offchar!

12/21/2005 11:49:00 pm  
Anonymous bodan said...

Na cuekov mu trgna i tocka.Ama ja pojce ja sakam lejkers igrata od predhodnite tri pobede.Zenot e cudo, a kobi so nego opet ce vidi bel den.14-11 ova vise lici na fil.

12/22/2005 01:41:00 am  
Anonymous d-r nele said...

Да не бидам сфатен погрешно, мислам дека КБ е дефинитивно еден од најталентираните играчи на светот, но баш тој негов талент ме тера да го пишувам ова. Момакот очигледно не сфаќа, целиот баскет свет му даде шанса по неколкуте глупости, да се поправи, да покаже кој е вистинскиот Коби, али тој и даље продужуе да се фолира, да глуми лудило, као тој е над сите, по вреден од сите други играчи. Позира секогаш кога ќе види дека го снимаат камери, а и кога не го снимаат. Зашто? Па, затоа што освен да глуми, момакот не знае ништо друго.
Ипак, уште не е касно, КБ е млад и у пуна снага, само кога би се симнал на земја да го сфати тоа, се би био боље и за него, и за Лејкерси. Али....By Karakash, negde vo Dekemvri

E sega ne da go branam Karakash ali u dvete utakmici so Dalas imase 46(mislam) i 62 poeni a samo 2 (DVE) asistencii.
Toa se situacii koga sve ti ide od raka (NJ pred nekoj den koga site od prva petorka imaa preku 70% sut pa posle odmaraa). Utre moze da se desi pak da sutira 40 puti ali da pogodi samo 15, jebi ga.
Ne deka ne znae da igra i drugacie (protiv Vasington, pogotovo posledna cetvrtina koga vide deka go udvojuvaat pa i utrojuvaat napravi i nekoja asistencija, a i go blokirase Arenas potoa).
Za kraj samo pak ke kazam:
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku

12/22/2005 07:52:00 am  
Blogger Karakash said...

"Ko igra za raju i zanemaruje taktiku zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku" - bas taka Nele.

12/22/2005 10:29:00 am  

Post a Comment

<< Home