Saturday, November 19, 2005

Like Mike…
Себеси се сметам за еден од милионите, тачније милијардите среќници кои ја имале честа да го гледаат Најголемиот на сите времиња и кога беше у потрага по својата прва титула, а и кога како дедо делеше лекции во Вашинтон. Сеќавањата на младиот Мајкл од време на време ќе ги разбуди некоја од младите НБА ѕвезди, но до синоќа никој тоа го нема направено до таа мерка да барем за една вечер почнам да го споредувам со Мајкл. Она што го видов гледајќи ги Мајами и Сиксерси, верујте ми, е најблиску што сум видел некој од младите фаци да заличи на Најголемиот. Двејн имаше рекордни сезонава за еден играч, шест куцања, кое од кое поубаво, а како тоа да не беше доволно, па додаде и еден типичен Џорданеск кош, свртен со грб кон кошот. Во 80-те, па и почетокот на 90-те играта на Мајкл се базираше баш на влезови, куцања и неверојатни хенг-тајм потези, кои Вејд вчера ги имаше на претек. Да не беше Двејн на тоа ниво, Мајами вчера сигурно ќе изгубеше. Затоа колку што беше тој брилијантен, улогата на прв плеј у Хит ја имаше Гери "на времето познат како 'Ракавица'" Пејтон, за чија игра ужасен е страшно благ збор, а други зборови не вреди да се трошат. Плус, Рон Џереми имаше на располагање само седум играчи, т.е. шест (Пејтон не го рачунам), а Шек и Џејсон Вилијамс поради повреди ги немаше у првите пет. Покрај Вејд, работата ја извади Ентаон Вокер, кој одигра одлична партија (11/13 од поле, три тројки) за рекордни за новиот клуб 26 поени, а покрај Тоан, солиден беше и Поузи (или како у М.Спорт што го пишуваа – Пуси), кој стартуваше со 4/4 за три. У другите утакмици, Ти-Мек почна да покажува знаци дека или прерано се вратил од повредата или пак одбраната на Детроит пак заврши работа. Јас искрено не памтам кога Трејси имал само шест поени. Крис Пол имаше доста мотив против Атланта, која место него, како 2.пик летово го избра Марвин Вилијамс. На крај, у победата на раселените Хорнетси, Пол угради 25п. 7ск. 12ас., а Марвин една дебела нула со 5ск. 3заг.т. Кај моите бедни Хоукси најбољи беше 31.пик Салим Стадемаер, кој сам, со 24п. у задњата четвртина ги врати у игра. У чекор со Атланта оди и Торонто кој изгуби у Бостон за 0-9 старт. Барем Вилануева им е меѓу најдобрите, нели Шеп? Еди Хаус имаше своја вечер против болницата од Јута. Ни дербито на Ел-Еј не е тоа што беше. Браун можеби има право со играњето на дебитантите, кои беа најбољи у поразот во Денвер, чии задњи 6 и пол минути Марбери ги преседе на клупа, како некаква лекција од Лери. Њујорк, Њујорк... - Денес е тачно една година од тепачката у Обурн Хилс.

8 Comments:

Anonymous bodan said...

E Karakash,Karakash priatele moj po zaklucoci.Ja od kogaj im vikam na buljashive moj-ima maliov sve,tija zapnale da ne mu bese Shek pa de ne mu bese Shek.Epa sea koaj ce go procitaa tvoevo garant ce reca da ne mu bese Pusi(od m.sport). D.W. i bez cajkanot vleze u pleyoff,a so nego moze samo pojce da se rastereti i eventualno da brka titula(mada za toa treba soigraci-rabotnici koi u majami svakako nesa pejton i entoan).Maliot pred sve mislim deka poseduva del od karaktero i drskosta na M.J. za drugoto sam napisa. bodan-tetovo.

11/20/2005 12:43:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Imas pravo sto se tice poredjenja za M.J.-om ali samo u ofanzivnom delu.Nisam video da je Vejd pokazao nesto od defazivnih sposobnosti.Jeste da je ruki i da ima mesta za napredak,ali je sam rekao da je ovo leto radio samo na napadu.

11/20/2005 11:58:00 am  
Blogger Владо Апостолов said...

Ја гледав утакмицата. Малиот збесна, ама кај најде баш у петокот. У петкот стаив ливче и типуев за Филаделфија.

Башка имаше хендикепт -4 за Мајами. Тоа копилето, дриблаше, куцаше шо сакаше си правеше со Игуана:).
Му ебем матер.

Иначе да, и мене играта ми заличе на Мајк. Тачно. Му еб...

11/20/2005 12:14:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Јао јао Вејд е боље од ЛеБрон....Стварно е така.У Мајами сеа игра сам.
Ништо од мојот рикеп се успав синоч.

11/20/2005 02:08:00 pm  
Blogger Karakash said...

Tacno Bodane, rabotnici trebaat, Pouzi i Zo se takvi,a i Toan ako saka, e sea dali se oni dovolni, ke vidime. Za dr. se napisa:)

Anonym, ja sam ih i samo uspredio u ofanzivnom delu, a ako se secas MJ-a od 1984-90. tada nije ni on bio neki defanzivni specijalist. Sledece leto ili to posle njega ce doci na red i odbrana, pa tek onda...

Андре Игуана:)))

11/20/2005 02:09:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ne ni treba recap, ja gleav, ne vredi da se pisuva. Kako ne davase nikoj Fili-Klivlend.

11/20/2005 02:13:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

e JEBIGA,TOA NE DAVAA ALI hughes dal 37 james 36.Iverson isto 37.Sigurno bilo ludnica toa.

11/20/2005 02:49:00 pm  
Blogger Yaro Gabriel said...

www0718

christian louboutin outlet
coach outlet online
ray ban sunglasses
trailblazers jerseys
off white
coach outlet
christian louboutin outlet
christian louboutin outlet
gucci outlet
coach outlet online

7/18/2018 03:49:00 am  

Post a Comment

<< Home