Sunday, October 16, 2005

Preview: NEW JERSEY NETS
Во обидот да ве внесеме и вас кои не читате во нашиот НБА свет, пред некое време пративме покана до секој од вас кој смета дека може да напише нешто за својот омилен тим. Прв на неа се јави Бето, кој ни ја прати неговата најава за својот клуб - Њу Џерси Нетс. Привјуто е ок, има понекоја дупка, но како за сефте не е лошо. На крајот го имате и моето мислење за Нетси. Летен pаспуст : Њу Џерси не беа ни од најактивните , ниту од најслабо ангажираните екипи во ова лето. Пред се кога ке се спомне Њу Џерси ова лето особено се памти дилот за Риф (или не-дилот за Риф-Karakash) , но кога сме кај Нетси тоа не смее да изненадува поради нивниот GM Род Торн кој ги влече најглупите потези во НБА.(лани ви текнуе со Кенјон Мартин шо напраи).Освен оваа дешавка не смее да се пропушти и ангажирањето на повеќе кошаркари (МекKинис, Марк Џексон и тако даље…) од кои највреден за тимот ке биде МекKинис кој ке го одмара Кид кога ќе треба Стари фацки: Винс Картер, Џејсон Колинс, Џејсон Кид, Ричард Џеферсон, Ненад Крстиќ, Зоран Планиниќ, Клиф Робинсон и Жак Вон. Новајлии: Џеф МекKинис(Кливленд), Марк Џексон(Фили), Линтон Џонсон(од нигде:), Лемонд Мари(Торонто ), Скот Паџет(Xјустон ), Антоан Рајт(драфт) Избацени: Брајан Скалабрини(Бостон), Рон Мерсер(непозната насока), Родни Бjуфорд(плетенката), Тревис Бест, и уште еден со нигериско име Најважно засилување: Pечиси да нема такво, можеби се тоа Џеф МекKинис и Марк Џексон. Првиот е проверен плеј (позиција која и без него беше попунета), дојде од Клевленд како слободен агент и сигурно е поквалитетен од Жак Вон. Сега стариот Жак ке спие на клупа, а Џеф ке го одмара мастермајндот во Нетс. За разлика од МекKинис кој е мал, брз и жилав, вториот поважен новајлија Марк Џексон е голем, тром, ама корисен. Сигурно колку-толку ќе ја пополни најслабата линија на Нетси – под кошевите (ех, Риф да го земеа друго ќе беше). Сигурно ќе влета во првата петорка наместо младиот Нено (Крстиќ). Тренер: На тренерската позиција ке остане Лоренс Френк кој според мене си го заслужи новиот договор. Лани, со тимот кој го имаше (Кид и Картер) изгура до плеј-оф (каде што беа здрвени у 1.рунда од Мајами). Кога најмногу требаше, на крајот Френк успеа да врзе победничка серија што беше и пресудно за да добие нов договор. Е, оваа сезона ќе биде интересно да видиме дали Лоренс Френк ќе успее да ги смири сите ѕверки во тимот, посебно Џеферсон кој мисли дека е бољи од Картер (а не е). Играч од кој најмногу ќе зависи успехот сезонава: Покрај тоа што Кид и Џеферсон се солидни играчи, објективно најбитни се колената на Картер. Ако тие држат цела сезона, тогаш и сезоната ќе биде успешна (колку-толку). Картер е играчот од кој противничките одбрани ќе се тресат (a не P.Џефepcoн), се уверивме и минатата сезона дека кога сака – може. Човекот е роден поентер и скокач . Дури и ако не е како во првите години пак типот скока ко луд. За неговите влезови да не збориме залудно... Секако , не треба да се заборави Џејсон Кид кој треба да дава топки (човекот е махер за тоа) и да не ги губи истите. И секако трипл – дабли што повеке. Епилог: Доколку сите коцки од мозаикот се наредат како што треба, тогаш Нетси би се бореле за едно од средните позиции на Истокот, а тоа значи пласман во плеј-офo. Таму не предвидувам повеќе од 2. коло, но со Кид, Картер и компанија не се знае. Како што погоре кажав, најбитниот фактор ке биде Винс и неговите повреди. Ако се повреди он, ќе се борат за 8. место (али нема да успеат). Karakash’s take: Ок е Бето, ок...као за почеток. Али неколку работи не ми се јасни. Као прво, што толку му се нафрлаш на Џеферсон, без кого факат се послаба екипа, а второ како можеш да кажеш дека она со Кенјон Мартин беше глуп потег на Торн, зар требаше да фрли 95 мил. на играч кој не е способен за повеќе од 15 поени и 7-8 скокови по натпревар. Да го направеше тоа не ќе имаа пари ни за Џеферсон, а богами нема да можеа да го направат ни трејдот за Картер. Е сеа, глуп потег беше причата со Шариф, затоа што во него ќе добиеа играч со кој ќе им конкурираа на Мајами, Индијана и Детроит, а вака остануваат во борба за местата од 4-8. Мислам дека плеј-офот не им бега, но колку што тоа зависи од колената на Винс, тоа исто толку зависи и од колената на Кид, па и Џеферсон. Мислам дека клучен играч за успехот оваа сезона ќе им биде Ненад Крстиќ, кој во плеј-оф дуелите со Шек покажа дека има материјал за доста добар НБА центар. Од неговиот напредок ќе зависат многу работи во "мочуриштето"

11 Comments:

Blogger Shepard said...

Енко, тејк ид изи он д бој :)

Бето, малце навијачки, али добро привју, енивеј.

Добредојде у тимот, и се надевам ќе не почастиш и друг пат со некое текстче.

Иначе, ја не се слагам ни со едниот ни со другиот, т.е. делумно се слагам и со двајцата. Каракаш е у право за Кеј Март и колената на сите тројца, али сепак мислам дека од Винс, а не од Нено ќе зависи све. Нено ќе изигра како и лани, можеби подобро, ама ако Винс почне да игра како во Репторси, епа чорба!!!

Човекот ја има моќта, а со голема моќ, доаѓа и голема одговорност - Спајдермен.

10/17/2005 12:57:00 am  
Anonymous Boromir said...

Nisto natprosecno.Neck 2 neck so moite knicksi.Samo sto nie imame bolji trener i pogolemo lobi.Mislam deka na site im nedostasuva new york kako konkurent.A gleam deka komentarite na Beto i Offchar se Vinsanity driven:).Pretpostavuvam deka Beto do lani navival za Raptors,ne?

10/17/2005 03:15:00 pm  
Blogger zare said...

Ja mislam deka ke bidat dobri..Ocekuvam da ja osvojat divizijata Atlantic sto znaci sigurno 3ti vo konferencija..Za ponataka ke vidime..

10/17/2005 06:16:00 pm  
Blogger Beto said...

Yes of courese , do lani bev za Raptors ali i za NJ,pa taka koa Carter beshe trampan bash u NJ bev sreken za toa.ali najiskreno vishe sum VC fan od NJ fan.:)
NY momentalno se pojaki od Nets samo pod kosh(mislam za Curry) i na klupa(Larry) ali bekovi i krila nisto posebno.(jezda go postuem Kraford)
Thanks for the kritikite(poz. i neg.) i ako vi treba prewiev ushe za nekoja ekipa kazete ke se pomacam pak)

10/17/2005 09:57:00 pm  
Blogger Beto said...

AAAaaaa i da,K-Mart beshe trampan za dva idni pika ili greska sum?Mozea za nego da najdat barem soliden bek ap igrac(Antonio Daniels,Dezmond Mejson itn)

10/17/2005 10:36:00 pm  
Blogger Karakash said...

Пааа, не идат работите баш така Бето. Торн не сакаше да го трампа Кенјон и да се заглаво со друг преплатен играч. Покрај тоа, Мартин сакаше да оди во Денвер, а Нагетси не сакаа да го понудат Нене, кој Нетси го бараа.

10/17/2005 11:10:00 pm  
Blogger Beto said...

Ne sum siguren deka Mart sakashe da ide u Denver,a ja ne zboram za preplaten igrac tuku za onio od sredno nivo.Torn i onaka znaeshe deka Mart ke si ide,pa umesto za dva pika mozese da pobara nekoj(eden) akiven igrac

10/18/2005 08:34:00 am  
Blogger Karakash said...

А кој е тој играч од средно ниво кој Нагетси ќе им го дадеа, а кој ќе им беше од корист на Нетси. За потсетување, Кенјон лани беше ограничен слободен играч, типот ја прифати ненормалната понуда од Денвер, која Њу Џерси со право не сакаше да ја изедначи. Значи, Денвер беше изборот на Мартин.

10/18/2005 12:11:00 pm  
Blogger Beto said...

ALi Torn ako vishe znaeshe deka Mart ke si ide,pred pola godina ili u najgolema raka godina pred da go pusti u dencer,trebase da go treampa za nekoj.Aj kazi deka Chicago ke odbiele trejd,Martin-Chandler.Sea na NJ Chandler taman bi im dosol.ALi aj vise neam namera so tebe da se raspravam,kon tebe imam enormen respekt proizlezen od site textovi i statii koi si gi napishal iako ne te znam.Respect.

10/18/2005 09:44:00 pm  
Blogger Karakash said...

respect

10/19/2005 12:14:00 pm  
Blogger CARTER_15 said...

VINCE CARTER najdobriot zabivac suter i skokac igrac vo SVETOT

11/05/2005 12:34:00 am  

Post a Comment

<< Home