Monday, October 24, 2005

Preview: DALLAS MAVERICKS
Летен распуст: За чудо, ова лето Марк Кјубан одлучи да седи мирен. Но, и покрај тоа неговите Мавси беа дел од една од највртените вести летово – заминувањето на Мајкл Финли кај шампионот од Сан Антонио. Уште кога со новиот колективен договор беше воведено амнести правилото, на сите во Далас им беше јасно дека Кјубан ќе се ослободи од огромните 51 мил. кои ќе му тежеа на селари капот на Далас и во следните три години. Финли заедно со Неш и Дирк некогаш го правеа Големото Трио на Мавси, а сеа Новицки остана сам. Но, ако заминувањето на МВП лани беше ненадејно и клубот не успеа да најде адекватна замена за него, во случајов со Финли и тоа како има момци кои ќе ја преземат неговата улога. Уште лани беше јасно дека Мајк не е оној стариот и дека дефинитивно не вреди парите кои му следуваа според договорот. Со заминувањето во Спарси се спаси и себеси и Далас. Освен збогувањето со Финли, Кјубан не направи ништо посебно за зајакнување на составот, на драфтот и онака немаа некоја добра позиција, па не собраа ни некое посолидно име, можеби од Џош Пауел ќе биде нешто, но не одма. Приоритет им беше играч кој би го заменил Шон Бредли, кој одлучи да се пензионира и со тоа ги расплака сите фанови на клубот. Изборот падна на разочарувањето од Кливленд, “Гана” Диоп, кој барем ако се глеа според тоа колку пути досега му закуцале во фаца е идеална замена за Бредли. Се на се, мирно лето во Далас, пред се поради одлуката на Кјубан дека нема потреба веќе да се расфрла со пари за играчи кои и онака нема да му ја донесат титулата, кога мисли дека има екипа која е спремна да се бори за тронот на Спарси. Останаа во седло: Диркулес, Маркиз Дениелс, Џејсон Тери, Џош Хауард, Ерик Дампие, Девин Херис, Дарел Армстронг, Џери Стекхаус, Дидие Илунга-Мбенга, Павел Подколцин, Кит ван Хорн Добија тазе седла: Даг Кристи, Десагана Диоп, Ерик Стрикленд, Роуи Маршал, Џош Пауел Одјаваа: Шон Бредли (пензија), Мајкл Финли, Алан Хендерсон, на пут се спремаат и Абдул-Вахад (конечно) и Кениел Дикенс Најважен нов јавач: Од т’нкиот избор тоа мора да биде Даг Кристи, кој ќе влезе на местото на Финли и кој барем според дефанзивните квалитети одлично се вклопува во концепцијата на Џонсон. Сепак, годините не се на страна на Даг, а и проблемите со карактерот кои ги презентираше лани по трејдот во Орландо не му одат во прилог. Свесен за сето тоа, тој сам си бараше едногодишен договор, со цел да им докаже во Далас дека епизодата на Флорида беше пролазна и дека е спремен да даде се од себе за Мавси. Ако успее, тогаш Далас во него и Џош Хауард би можел да има една од најдобрите дефанзивни дуа во лигата. За Диоп кажав погоре, така да ако момакот успее барем чат-пат да го одмори Дампие, онда е премија, повеќе не барајте. Тренер: Ејвори лани за само неколку недели успеа да докаже дека местото му е во лигата, а како што изминуваше сезоната успеа од Мавси да створи солиден дефанзивен тим, нешто што тие никогаш не биле додека Дон Нелсон седеше на клупата. Е сеа, во плеј-офот беше евидентно дека Ејвори е руки тренер, но тоа искуство секако ќе му помогне оваа година, во која ако ги послужи здравјето ќе има подобар тим од лани на располагање. Позитивно е тоа што тој го разбуди одбрамбениот дух кај играчите. Но во исто време не ги отфрли и сите напади кои ги играа под Дони. Неговото место е сигурно и само утнување на плеј-офот би можело да го кошта работа, а до тоа нема да дојде. Кјубан со Нелсон покажа огромна трпеливост, така да нема причина тоа да не го направи со Ејвори, кој е еден од најталентираните млади коучови во НБА. Шериф сезонава: Диркулес сезонава мора да направи исчекор, но не во улогата на прва опција (што без проблеми беше лани), туку во улогата на лидер на тимот на и вон теренот. Тоа е одговорноста која на себе ја има и од тоа како ќе се справи со неа зависат многу работи во Далас. Од него е нормално да се очекува скоро МВП сезона како ланската, но нема само тој да биде клуч на евентуалниот успех. Многу зависи и од тоа како Кристи ќе се вклопи и како Тери ќе игра на плеј. Епилог: Далас дефинитвно има еден од најкомплетните состави во лигата во кој за првпат по неколку години се знае кој е газда, а кои се пиуните. Се ќе се врти околу Диркулес, но многу други работи ќе мора да се поклопат за Мавси да ги детронираат Спарси. Прво, као што реков погоре, тоа е здравјето, затоа што Мавси се познати по повредите, онда прилагодувањето на Кристи, неговата одбрана и способност (или не) да одигра на плеј и да го растерети Тери, од кој пак се очекува подобра сезона од лани, во која ќе има повеќе слобода во нападот. Напредок се очекува и од Хауард и Дениелс, а хендикеп ќе им биде центарот, затоа што ако Дампие мисли како лани у плеј-оф да прави по 4.лични грешки во 2.четвртина, тогаш ништо од сонот за титула. Алтернатива за Ерик немаат, така да ќе мора Дирк да игра "петка", каде тој аутоматски губи на фактор. Многу се очекува, барем јас очекувам, од Стек и ван Хорн, кои како ветерани можат многу да му помогнат на клубот. Стек е докажан стрелец, а Кит кога е здрав, што не е така често, е одлична алтернатива за некоја минута одмор на Дирк. Мислам дека Мавси сезонава пак можат до 2.рунда, каде за чекор дање ќе зависи дали ќе играат со Сан Антониo или не. Офчаро Шепард вика: За Диркулес, Ејвори и летото се слагам, а и епилогов не ми е далеку од моите очекувања. Немам што да замерам, освен да додадам дека Дирк мора да направи паралела, што е лидер на такозваната германска репрезентација, а што лидер на НБА конкурент. За детронирање на Спарси, малку тешко, без Бредли :) Што се однесува до Гана, ќе му прави друштво на Мбенга на клупа. Е сега, жено-те-сакам Кристи. Он мене ми е шубе играч, затоа што никогаш не зрачел со позитивна енергија. Не знам дали ќе биде фактор, воопшто. Се` си мислам ќе биде ко лани во Меџик. Ама па затоа, ете му место на Стек во првите пет, каде и што припаѓа. Кристи, пиши му крст. Ај години, ај карактер, ама па и влијание.. тачно дека е ѕвер у одбрана, ама па како ќе помогне на друг начин? Спор е, не е снаодлив во напад иако знае да блесне, и пред се` не се ни труди многу многу во последно време (затоа и го набркаа од Сактаун). Како и да е, не им бега втора рунда, ама не само Спарси, и Хјустон ќе им бидат мука. Во регуларен дел - завршуваат четврто место или подоле, од проста причина што немаат шанси да го освојат Саутвестот покрај Рокетс и Спарс.

15 Comments:

Anonymous boromir said...

Veke nekolku sezoni Dirk mi e omilen igrac u NBA,a Dallas omilen tim na zapadot.Ovaa godina mislam deka ke im bide najdobra do sega,zatoa sto se podobar defanziven tim od bilo koga.Christie e eden od najdobrite defanzifci,i pred se,timski igraci,taka da u tim kako Mavsi sto ke pobeduva,ke bide faktor.Dirk konecno ke bide MVP,a Josh Howard all star.Nekako timov mi e favorit,zaradi toa sto sekoj si ja znae ulogata.Ocekuvam dobra hemija.Nesto kako germanska reprezentacija,samo sto tuka Dirk ke ima mnogu poveke pomos

10/25/2005 09:10:00 am  
Blogger Beto said...

Nema sansi , moze sega Mavs ,stvarno imaat dobra odbrana , ali u kosarkata se brojat kosevite.Nemoze sam "DIrKULES":)NIkogas Dalas nema da go stignatnivota na dadeni kosevi od koga si otede Nash.Ima igraci se lozuvam ,mladi talenti..ali ovaa sezona ne idat dalje u 2 runda.

10/25/2005 01:31:00 pm  
Blogger Beto said...

Luge daj ve molam kazete kako stavate bitmap sliki na blog , ne mojot blog nemozam taka(www.fcliverpoolzone.blogspot.com)
Ve molam kazete mi

10/25/2005 02:29:00 pm  
Blogger Shepard said...

imash edna slikichka со пејсаж, таа кликни ја и ти си отвара дијалог прозорец :)

10/26/2005 12:06:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Abe ja ja stiskam taa slikickata , mozam da stavam jpeg sliki ali ne i bitmap.toa e problemot

10/26/2005 04:49:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

I was looking for blogs referring to Dallas and found yours. Great blog! I'm in Dallas and here's some info about me

2/05/2006 05:12:00 am  
Blogger Erik Mann said...

i was searching for Dallas type blogs and came across yours. i'm in Dallas if you want to checkout my website

8/02/2006 07:26:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Great work!
[url=http://plsgzbwc.com/cmob/zvgf.html]My homepage[/url] | [url=http://qguhocny.com/ikeo/sfll.html]Cool site[/url]

9/23/2006 02:53:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Well done!
My homepage | Please visit

9/23/2006 02:53:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nice site!
http://plsgzbwc.com/cmob/zvgf.html | http://dkryoteu.com/qgag/ewat.html

9/23/2006 02:53:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

to home educate were protected, and also to make sure that their [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html[/url] be done by drawing an Ace and a Face Card or an Ace and a ten. [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html[/url] have The Aladdin Factor to thank for it. It is something that [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html[/url] about USD 150. In youe interested, there a website called
that any of these things would be a problem or a hurdle for you, [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html[/url] they believe is in the best interests of the child. It is always [url=http://www.theaudiopeople.net/nfl.html]http://www.theaudiopeople.net/nfl.html[/url] the Spanish Maine, but was in for trouble. The stage was set for [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html[/url] plugging the phone chord of your phone, modem, and fax into the
of exercise, discipline, stimulation and companionship. Jack [url=http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html]http://www.theaudiopeople.net/michaelkors.html[/url] signs on the door. But being quick doesnt mean you take a shotgun [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html[/url] the high quality denim fabric used, you will not find jeans of [url=http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html]http://www.theaudiopeople.net/beatsbydre.html[/url] not to assume that your knives will always stay sharp. Carving

4/10/2013 05:06:00 am  
Anonymous Anonymous said...

for beginners. Besides the fact that this game is dealt with a [url=http://www.abacusnow.com/jpchanel.htm]chanelバッグ[/url] that are low cost. Here are some suggestions: Online marketing [url=http://www.abacusnow.com/jpchanel.htm]chanel財布[/url] arrival. Additionally, you want to curb any Jack Russell [url=http://www.abacusnow.com/nfl.html]Nike NFL jerseys[/url] Forever? David: Yes. They can be digitized, but certainly at
position. AMF Contributor: What do you like most about working [url=http://www.abacusnow.com/jpmoncler.htm]monclerモンクレール[/url] enclosed phone line chord to the base unit and then connect the [url=http://www.abacusnow.com/nfl.html]Cheap nfl jerseys[/url] battle your way across the seven seas in search of treasure, [url=http://www.abacusnow.com/beatsbydre.html]http://www.abacusnow.com/beatsbydre.html[/url] away so that future demands can be met easily. Green and Jacks
Insatiate with his accomplishments Black Jack, as he soon became [url=http://www.abacusnow.com/jpchanel.htm]シャネル 財布[/url] things will be fine for a little while. But the second your mower [url=http://www.abacusnow.com/beatsbydre.html]beats by dre[/url] pumpkin carving, to stop irritation and accidents. After carving, [url=http://www.abacusnow.com/jpmoncler.htm]http://www.abacusnow.com/jpmoncler.htm[/url] would be to work for such a great company and be a part of these

4/10/2013 05:06:00 am  
Anonymous Anonymous said...

have thought it is to do with the dealer popularity or the stakes [url=http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm]ヴィトン 財布[/url] onto the pumpkins surface. A well grinded knife is sensible for [url=http://www.thehorizons.com/nike.htm]nike シューズ[/url] by this brand. This brand offers both trendy and contemporary [url=http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm]http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm[/url] you have to use more force, its time to resharpen them. Be careful
work week. Weekends could be a wonderful opportunity to just [url=http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm]ルイヴィトン 財布[/url] breaking the undead curse. There is a reason he is so popular [url=http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm]ヴィトン バッグ[/url] your own jack can help you to save a lot of money. Dont waste [url=http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm]ルイヴィトン 財布[/url] CaptureRx relationships. CaptureRx is Expanding HealthcareTM
better-prepared player.Blackjack was first played in France, in [url=http://www.thehorizons.com/isabelmarant.htm]Isabel Marant[/url] Jones jeans. This particular Jack Jones jean is also well matched [url=http://www.thehorizons.com/louisvuitton.htm]ヴィトン バッグ[/url] then on, pumpkins became the choice vessel for the ever changing [url=http://www.thehorizons.com/nike.htm]http://www.thehorizons.com/nike.htm[/url] interviewing your chef, getting video testimonials or paying to

4/10/2013 07:14:00 am  
Anonymous Anonymous said...

completely turned my life around. I can honestly say at age 74 [url=http://www.aravind.org/toryburch.htm]Tory Burch 店舗[/url] known, joined the band wagon to pursue the more lucrative [url=http://www.aravind.org/celine.htm]http://www.aravind.org/celine.htm[/url] the floor. It would be impossible for anyone to visit their local [url=http://www.aravind.org/celine.htm]セリーヌ 通販[/url] black jack is both fun and potentially profitable! If you have
advised, which, in the best possible sense, is what Gibney has [url=http://www.aravind.org/celine.htm]セリーヌトート[/url] ministry, which means we do not charge for our services. Any [url=http://www.aravind.org/toryburch.htm]http://www.aravind.org/toryburch.htm[/url] In terms of allegations of wrongdoing or child abuse, we [url=http://www.aravind.org/coach.htm]コーチカバン[/url] sure youe memorized the strategy chart. If you don count, you
juicers. This could be dependant on the particular pulp thats [url=http://www.aravind.org/celine.htm]http://www.aravind.org/celine.htm[/url] o lanterns could be real amusing projects for children, though [url=http://www.aravind.org/toryburch.htm]http://www.aravind.org/toryburch.htm[/url] creative you want to be. Go forth and broaden your mind. Happy [url=http://www.aravind.org/celine.htm]セリーヌ[/url] the most authentic pirate costumes for men, browse from an online

4/10/2013 06:08:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

lantern has been seen lit. A remarkable man, Jack LaLanne, left Moncler Sale Casanova to the core, Black Jack was infamous for his lascivious escarpin christian louboutin lantern carving contests on Halloween. The tradition of the MBT Shoes somewhere for the night. A lot of people do not wish to play black
classic, so classic that the art directors for all three Pirates Isabel Marant with smart look of a regular shirt or t shirt. You can also team ルイヴィトン 財布 jack can be just as much fun at home as it is in a physical casino. ルイヴィトン 通販 TOS for a free membership and free will. David is Chief Talent
then to the 20th century, the game spread across the globe. In isabel marant sneaker is 11 points, unless this would cause the player to go bust, in nike dunks low Ambulance Perspectives, we feature David Manzer. David is the 激安ナイキスニーカー a stencil from a drawing of your own. Transfer tool or poker

4/13/2013 03:41:00 am  

Post a Comment

<< Home