Monday, September 05, 2005

SLAM ја исправи грешката на НБА
У недостиг на нови НБА вести ќе идеме ретро на еден мој пост објавен на првиот ми блог у април годинава. Еве го линкот до тој пост ,а еве и што ме натера на ваков потег. Имено, новинарите од, според мене најдоброто НБА списание денес, SLAM свесни за тотално глупавиот систем на селекција на екс-кошаркари во т.н. "Hall of Fame" одлучија да си направат своја "Куќа на славните" во која свое место ќе си најдат оние кои навистина тоа го заслужуваат. Видете кои беа петте легенди кои беа дел од премиерната класа, нормално Мајкл, Меџик, Бирд, Вилт и… Доминик Вилкинс (ѕирнете ги бројкиве). Ова значи многу за Ник, кој од стварно не знам кои причини никогаш од страна на главучите и канцелариските пацови кои се наоѓаат на чело на лигата не ја доби почитта која ја заслужуваше. Но, таа почит за Human Highlight Film доаѓаше и се уште доаѓа од многу побитен извор, реноминарите новинари, неговите најголеми ривали и најважното, баскет-фановите. Ми текнуе кога пред две и пол години Хоукси го повлекуваа 21 на Ник, на церемонијата се појавија сите негови противници низ 80-те и почетокот на 90-те, од гореспоменатите Меџик, Џордан и Бирд, до Ајзеа Томас, Баркли, Карл Мелоун. Ретко на чие пензионирање на дресот освен она на Мајкл се појавиле токлу НБА легенди на едно место што доволно кажува колку тие го почитуваат Доминик. У тој момент падна у вода и неизборот на Вилкинс меѓу најдобрите 50 во историјата на НБА, и неговиот незаслужен пораз во најголемото финале во натпревар во куцање на сите времиња на Ол-Старот 1988 во домот на Мајкл, Чикаго, и глупавата трампа во Клиперси за Дени Менинг затоа што иако беше најдобар стрелец не му беше по вкус на моронот Лени Вилкинс. Големината на Ник, пред се за градот Атланта, се гледа во тоа што по неговото заминување Хоукси никогаш не застанаа на нозе. Иако имаа солидни плеј-оф тимови во втората половина на 90-те, публиката, револтирана од трејдот на нивниот миленик до ден-денес не се врати на трибините во Атланта (тоа би можело да се случи годинава со Џо, Џош Смит и Марв). Доминик е секако еден од 35-те најголеми играчи на сите времиња, нешто што и покрај игнорантноста на НБА челниците не може да се запостави и нешто на што од година во година станува се појасно и на што и тоа како не потсетија новинарите на SLAM. Како шлаг, еве го линкот на заре за видеото од двобојот на двата “јастреба”, Вилкинс и Спад Веб. - тотално оф д сабџект, синоќа го гледав можеби најдобриот тенис у живот, кога за место во 4.рунда на US Оpеn, Сангвинети и Сричапан се бореа цели 4 саати и 24 минути. Верујте, лик како италијанецот немате сретнато, ако за Иванишевиќ викаа дека нешто со него не е ОК поради тоа што премногу зборуваше сам со себе, онда Давиде би требал да биде тотално луд:).

7 Comments:

Blogger Bill said...

Just passing through and saw your site. Great Blog! I'll check in occasionally.

I have a computer repair Georgia site/blog.

Come and check it out if you get time :-)

9/05/2005 10:31:00 pm  
Blogger Free Movie Guru said...

Hi, You have an interesting blog here. I'm going to bookmark it. If you have time please visit my purchase battlefield 2 site. Its about purchase battlefield 2 . Thanks.

9/05/2005 10:31:00 pm  
Blogger Karakash said...

Нема спас од сп-америве!!!

9/05/2005 11:07:00 pm  
Blogger Prague Rocks said...

Uf karakash,eden od najdobrite tekstovi u posledno vreme.Ama se naezi koga ja procita poslednata recenica u slam's hall of famers:). Se slozuvam da ti kazam.Ne mi e jasno kako ne go biraat.Amerikancite barem u sport ne se tolku politizirani.Neznam.A super e klipceno so Spud,ne sum go gleal so godini.Go imam na kaseta,i porano go gleav po 3 pati na den.A gi gleav i ja Shrichapan i Sanguineti.Ludnica!Se sekavas posle eden lud poen na 5-5 u posledniot set,koga se gledaa u oci i nemozea da prestanat da se smeat:).I Paradorn mu vika:Cmon,hit me!:)Super.Me iznervira samo sto igraa tie break u zadnjiot set.Od koga toa na grand slam?!A inace super e turnirov.Edino e loso sto se znae deka federer pobeduva.A inace gleav ludi mecevi.Santoro mu dade dobar resistance na federer,i toa so mnogu zabavna igra.Hewwit so Dent.Ama apsoluten favorit(milenik) mi e James Blake!Ova sto prai tipov e za film.Znaes deka lani na nekoi turnir skrsil vrat!! Pola faca mu bila paralizirana!Ovaa godina tatko mu umrel od rak. I sega gi tepa Nadal i robredo i stiga do cetvrt finale,najgolem dogtrel na grand slam u kariera.Igra so agassi,don't miss that 1!A i show znae da naprai,golema publika ima...Super e deckoto!Aj epten zabegav.Pisi i za nekoj dobar film nesto,nisto dobro ne sum gleal skoro.Se kanam ovoj na Tim Robins noviov da go gleam.Vredi?I staj uste klipovi,na primer Jordan's top 1O(ne sum go gleal oddamna).Aj ziveli

9/06/2005 11:13:00 am  
Blogger Karakash said...

А да праиме ја и ти еден тенис блог?:)
Ми текнуе на поенот на 5-5, ја такво нешто немам видено, а и тоа со тај-брекот беше глупост, да не беше тб мислам дека ќе играа до бесконечно, онака легнати на колена, до мрежа:)
Блејк ми е као некој НБА играч кој се фатил за рекет (Берон?)
Се наежив, се наежив....живеј

9/06/2005 06:38:00 pm  
Blogger Karakash said...

Иначе, за добар филм можеш го ѕирнеш претходниот мој блог, кој од вчера се наоѓа на karakash.blogspot.com

9/06/2005 06:40:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
birkenstock outlet
jordan shoes
oakley sunglasses
clippers jerseys
pandora charms
palladium boots
nfl jersey wholesale
ferragamo outlet
ferragamo shoes
michael kors outlet

6/09/2018 03:40:00 am  

Post a Comment

<< Home