Thursday, September 29, 2005

Ситно
Ви ар бек and Shepard's in the house!. Гледајќи го слабоно ЕП сфатив колку уствари ми недостига НБА, седењето до сабајле пред телевизор, проверувањето у паузи на другите резултати, проверувањето на изјавите и статистиката сабајле. Едноставно, уживањето во најдобрата кошарка на светот. На мое, а верувам и задоволство на сите вас кои од време на време го чепкате блогов, новата НБА сезона ни е пред врата. Претсезоната започнува за нецели две недели, ( поточно - 10 октомври), а онда со стартот на ноември, стартува и 59. НБА сезона. Нормално дека ќе ја дочекаме спремни, веќе од следната недела би требале да тргнат привјуата за сите 30. екипи, за кои мислев дека би било интересно некои од нив да бидат напишани од вас. Ако на некој му се виѓа идејава, слободно нека ни прати мејл за тоа за кој тим би сакал да пишува, па ќе видиме (само знајте дека Њујорк, Атланта и Лејкерси се веќе капарисани:). До тогаш, можеме да направиме ситен преглед што има ново низ лигата: - Еди Кари vs. Булс сагата продолжува во Чикаго. Откако летово никој не сакаше да ризикува со дебелиот, тој се договори за едногодишен договор со својот единствен НБА тим тежок 5.4 милиони $, сума која не го воодушеви, но ќе го прехрани до следното лето кога ќе биде 100% слободен во изборот на нов клуб. Но, Булси не застанаа на таа понуда и сега за да се "осигураат" дека паметно ги трошат парите, сакаат да извршат плус тестови врз Кари, пред се анализа на неговата ДНК, нештошто е во спротивност со НБА правилата и на што Еди, кој и онака никад не сакал тестови, не сака да се согласи. Мое мислење е дека "биковите" играат на ваква карта намерно за да му ја намалат цената на Кари за да потоа го потпишат за некои 20-30 милиони за пет-шест години и дека целиот случај ќе стигне на арбитражен суд, кој ондак ќе пресуди дека Еди стварно не мора да оди на тие тестови и така љут ќе изигра уште една сезона во Чикаго, град кој од следното лето ќе го гледа само кога ќе гостува таму. Нормално, ако Булси уште сега не го трампаат, за што имаше некои најави деновиве, а кој трејд-муабет би бил комплетен ако у него не се спомнуе Ајзеа и Никси? Според пишувањето на некои Њујоршки дневни весници, Ајзеа на колегата му од Чикаго, Џон Пексон му ги понудил Тим Томас и Мајкл Свитни за Кари, понуда која Пексон одма ја одбил. - На некои луѓе никад не им доаѓа памет. Откако лани одби одлични 20 милиони од Минесота за три години, изјавувајќи дека со тие пари нема да може да си ги нахрани децата (колку ли јадат тие деца?). Латрел Спривел и летово си тера по свое и не прифаќа помалку од 6-7 мил. годишна плата. Баш тоа негово незрело понашање го доведе до позиција уште да нема клуб, а најново е дека и Лејкерси дигнаа раце од него со објаснување дека попаметно е парите кои ги имаат на располагање да ги потрошат на висок играч, позиција на која се најтенки. Ај да видам сега како ќе ги прехрани децата Спри. Сељачиште. - Вчера у Њујоршкиот NBA Stоrе беше лансирана најновата NBA Live ’06, чие заштитно лице е Двејн Вејд. Покрај Флеш, на промоцијата се појавија и Винс Картер, Џош Смит и Крис Бош. Се надевам дека ќе биде боља од прошлата. Обавезно ѕирнете го сајтот за играта. - Кога сме кај Џош Смит, данк шампионот на промоцијата се појавил поправен некои 4-5 кила и тоа се у мускули. Оние кои имале прилика да го видат летово велат дека е ѕвер. Едвај чекам. - Malku latinica (morav) i losi vesti, pred se za Hjuston, a posebno za Bob Sura, koj se naogja pred operacija po koja lesno moze da se sluci nikad vise da ne zaigra. Lekarite koi go pregledale izjavile deka kolenoto mu e haos i deka ke treba cudo toa da se vrati u normala. Videte u tekstov na linkot samo kolku povredi imase Bob lani. Tolku od mene, sitno, a?:)) PS-Trebase da ima uste sliki u postov, ali hostingov na Blogger e serenje.

7 Comments:

Blogger Beto said...

Ej Shepherd i ja edvaj cekam da pocne novata sezona , ali i evro kosarkata e ok(ama ne ova evropsko-stvarno bese sranje).Mnogu go postuvav Kemp na vremeto so Jordan koa se brkaa koj ima poishe koshevi ali tipot stana narkoman pa koj kurac posle...
Ona sho sakav ja ustvari da kazam e deka titulata ovaa sezona vo NBA ja zima San Antonio 70%, Detroit 20% , Miami 5-6 % ili na kraj Cavs 3-4%.
Siguren sum(delumno) vo triumfot na San Antonio zaradi toa sto ako si primetil vo poslednive 2-3 sezoni kako i ovaa tie ne slabneat.Nikoj igrac nema problem so dogovor , a tie sto gi imaaa brzo gi resija.Vo isto vreme Duncan , Ginobili , Parker , Udrih ... uste se mladi i napreduvaat.Posebno Argentinecot.Koi vlezovi gi ima ni george Muresan nema da go zalepi.Edinstveno rabotata ovaa sezona moze da ja zamrsat Bowen i Horry , no ako nekoj od niv sere Finley nema.!.Mnogu mi e krivo sto se tolku jaki ,a osobeno sho koga igraat NJ Nets se nerviram shto NJ topkata ne ja gledaat.So eden zbor Dream Team.
Za razlika od niv drugite nivni konkurenti (glavni) Detroit i Miami sekoja sezona gubat po edna kocka vo mozaikot.Toa bas i nemora da vazi za Detroit , no Miami ako zeme titula -secam muda!Miami namesto da se potrudi najprvo da go zadrzi Damon Jones , se zaletaa po Haslem , Finley i sea ostanaa so patlakot u raka i moraa da go Potpisat Payton koj ke izigra maksimum 3 dobri partii.A prvata solucija na plej , gospodin Jason ke gupi najmnogu topki vo ligata(ne za drugo,radi toa so Shaq ke mu izveduva od pod kos:)se sezam ne radi toa)Jasom Williams go smetam za tipce so prilicno golemi muda , koj dobro sutira koa treba , ama ne e za Miami.Ke se spuka so Sheki...
Na Detroit mu fali nesto za razlika od sampionite.Neznam ni jas sto,zvezda mu fali.Iskreno ne mi se sviga nacinot na koj igraat ali toa e toa.Sea ke imaat nov boss pa ke vidime...Tayshaun e tipac koj uste ke napreduva , no celiot dug del od prvata petorka ke opagaaaaaaaaaaa.
I taka sea ja si kazav sto mislev , da vi kazam uste deka gi ljubam NJ NETS (radi VC) i da ve prasam dali jas mozam da izrabotam takvo cudo za NJ Nets.
Inace iam 15 godini i bi mi bilo milo da mi odgovorite na Blogot.Aj sea brzam na trening.
cao

9/29/2005 07:57:00 pm  
Anonymous D-r Nele Karajlic said...

Ko igra za raju i zanemaruje taktiku zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku.

9/30/2005 09:41:00 am  
Blogger zare said...

This comment has been removed by a blog administrator.

9/30/2005 12:19:00 pm  
Blogger zare said...

(Po vtorpat)Eve eden link za ova promocijata sto bese pred nekoj den vo New York za novata NBA ..
Linkot e broadband,ne e za simnuvanje..

http://broadband.nba.com/cc/playa.php?content=video&url=http://boss.streamos.com/wmedia/nba/ea/ea_player_interviews.asx#

9/30/2005 12:26:00 pm  
Blogger Shepard said...

ливерпул, со мене све е кул, мислам и дека енко би немал нишо против.

коа би можел да го сториш тоа кирилично, би било супер, ако не, дај шта даш, ќе преведуваме :)

9/30/2005 02:34:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ливерпул бој: Као прво, тексто е мој, али то је мање битно. Идејава со Њу Џерси можда не ти е лоша, прати ми мејл викендов да ти објаснам како отприлика би требало да изгледа привјуто.
За она кој ќе биде шампион, ќе видиме. Тачно дека Спарси изгледаат најопасно, ама...
Се читаме, и те молам, следниот пут глеј да не го спомнеш Мурешан:)

Неле: ...Pamtim to, kao da je bilo danas...Воздра Неле, ша има ба?

Заре: тенкс, ја го ѕирнав тоа, само WMP малце дупеше.

Шепард: И со мене се е кул:)

9/30/2005 07:26:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

здесь на вышеприведенном веб-сайте можно ознакомиться со стомостью покупки [url=http://www.legalka.us/]купить легальные порошки[/url] на Legalka.us.

2/24/2013 08:59:00 pm  

Post a Comment

<< Home