Saturday, September 24, 2005

Хрватски баксузи и Београдски сељачишта
Верувам дека сите синоќа го гледавте дуелот Шпанија – Хрватска и верувам дека секој кој малку се разбира од кошарка виде што се дешаваше у Београдската Арена. Јас такво судење немам видено одамна, можда и никад, да се има тотално различен критериум кон две репрезентации кои играат 1/4 финале на ЕП, а ниедна од нив не е домаќин. "Судиите" и домашната публика дадоа се од себе да направат Шпанците да се осечаат како дома, затоа што и двете страни свиреа против иста цел. Публиката, исфрустрирана од тоа што нивните "психопати" не успеаа нити да стигнат да играат у Белград, својот бес го истураше врз западните комшии, извикувајќи какви се не срања кон нив. Доказ дека ниту една таква модерна Арена не може од сељачиштето да направи граѓанин, од мајмунот да направи човек. Она што на самиот крај се дешаваше не треба да се објаснува, по уште една кражба на судиите, свесен дека тука е крајот, Спахија, како и играчите, веќе не можеа да издржат, како што тоа Марко Поповиќ го кажа покасно “Да ме јебу у гузицу”. А Гиричек (кој мораше да потегне у некои моменти) се прости од турнири кои се играат под капата на ФИБА. За малерот на Хрватите да биде поголем тука беа повредите на НБА дуото Касун и Планиниќ кои паднаа уште во 1.полувреме, а убеден сум дека да беа здрави веројатно денес ќе играа полуфинале со Дирк енд ко. Но, колку и да звучи чудно, и во поразот има одреден позитивен ефект за Хрватите, а тоа е играта на 20-годишниот Роко Лени Укич (пик на Торонто годинава) кој зимајќи ја топката во свои раце кога се кршеше резултатот докажа дека е матерјал за голем играч. Играч за каков исфрустрираната публика у Белградска Арена може само да сања. По поразот реакциите на Хрватскиот печат беа очекувани, 1, 2, 3 и 4 додека од медиумите на домаќинот само B92 имаше храброст (или знаење) реално да прикаже што се дешаваше на теренот. За крај еве и напис преземен од www.kosarka.hr, кој дава уште еден плус на малограѓанштината северно од нас и тоа се пред очите на главните фаци на ФИБА!?!?!: "U poluvremenu četvrtfinalne utakmice Njemačka – Slovenija, dogodila se ‘komična situacija’ na parketu Beogradske Arene kada je na teren izašlo šesnaest dječaka najavljeni kao ‘mlada reprezentacija SiCG’ koji su trebali predstavljati zemlje sudionice europskog prvenstva. S namjerom da malo promoviraju budućnost domaće košarke, dječaci su smišljenom koreografijom vodili loptu parketom. Da sve bude u duhu Eurobasketa, svaki od njih je nosio košarkaški dres s otiskanim imenom reprezentacija učesnica prvenstva. U tome ne bi bilo ništa neobično da na parketu nije bilo dresa Hrvatske! Naime, na parketu se pojavilo šesnaest dječaka, a hrvatski su novinari uporno tražili koji ‘sretnik’ nosi dres s imenom Hrvatska. Dresovi petnest reprezentacija su bili tamo, ali Hrvatske nije bilo. Šesnaesti dječak nosio je bijeli sponzorki dres bez imena. Da li je dječak sam odbio dres, da li su za njega to učinili njegovi roditelji, ili je odluka bila na organizatoru, za sada možemo samo nagađati. Budući da se radi o najvažnijem europskom košarkaškom natjecanju gdje se domaćini trude ostaviti što bolji dojam, teško je vjerovati da su ovakvi ‘sitni’ propusti vezani baš uz Hrvatsku samo stvar slučajnosti." ...И ПОСЛЕ ДА ГЛЕДАМ ЕВРО КОШАРКА, МА ДАЈ!

2 Comments:

Blogger Shepard said...

се слагам унакрст и попреко!

шефот се врати дома и време е да почне претсезоната!

9/25/2005 02:57:00 am  
Blogger Yaro Gabriel said...

www0718tory burch outlet
pandora charms
kyrie 4
chicago blackhawks jerseys
nike revolution
cheap jerseys
cheap jordans
true religion jeans
cheap jerseys
supra shoes


7/18/2018 03:43:00 am  

Post a Comment

<< Home