Wednesday, September 07, 2005

Кате ги разбуди милионерите
За почеток,чисто информативно, ја сменив локацијата на стариот мој блог кој од пред некој ден можете да го најдете тука. Се чини дека ако Кате не успеа да им го разбуди претседателот, онда сигурно успеа да разбуди голем број сегашни и бивши НБА ѕвезди кои веднаш се покренаа да им помогнат на било кој начин на најзагрозените, најсиромашните кои немаа кај да избегаат од катастрофата. Се уште не е познато дали има вистина во гласината дека Најголемиот веднаш по Кате се нашол во Њу Орлеанс и им помагал на цајканите, но вистина е дека тој и жена му почнаа акција во Мајами со која се обидуваат да соберат што е можно повеќе основни средства за најпогодените. Најголемата донација досега доаѓа од бекот на Никси Стефон Марбери кој реши да одвои 1 милион од своите 14.6 милиони годишна плата, Коби и Алан Хендерсон донираа по 100 000, поранешната ѕвезда на Хорнетси, Берон Дејвис -60 000, а бекот на Булси Крис Духон, кој е родум од гратче во близината на Њу Орлеанс издвои 30 000 долари. Рака подадоа и Бакси ,екс-бекот на Рокетси Кени Смит кој наскоро ќе организира хуманитарен меч во Хјустон на кој би требале да се појават сите најголеми имиња, а Нешвил кој се понуди да им биде домаќин на Хорнетси. Почит заслужува и идејата на НФЛ ветеранот Дион Сандерс ,кој упати предлог до сите професионални спортисти да уплатат најмалку по 1000 доларчиња за помош на жителите на Њу Орлеанс. Гилберт Аренас , кој им помага на оние кои бегајќи од Кате завршија во Вашингтон, ја даде наједноставната изјава: "We've got to realize that these people lost everything they had. For some people they didn't have food or water for days. I'm just trying to do my part and help out as much as I can."

1 Comments:

Blogger Jeff @ Spectrum International said...

Yahoo threatens to sue Spanish blog network over information from third party site
Oddly though, the information in the post actually related to a third party post on the subject and was not the original provider of the information: it originated from a post at Easysilence here , and was ...
For ALL your Free Advertsing food Site/blog.

You'll like this a lot!

9/07/2005 09:16:00 pm  

Post a Comment

<< Home