Monday, August 22, 2005

Feel good Jay + Amare, anyone?
Пред некој ден Комуналец сe интересираше што моментално се дешава со некогашниот 2.пик на Булси, Џеј Вилијамс, кој по не толку успешната руки сезона имаше тешка сообраќајка со својот мотор по кој не само кариерата, него и можноста пак да застане на нозе беше доведена во прашање. По скоро две години напорна работа пак да застане на нозе, Џеј пред половина година почна и да тренира (со намален интензитет). Ви го ископав линков, кој иако е од пред скоро месец дена , дава убав осврт на се што и се случуваше на некогашната ѕвезда на Дјук. Баш би сакал да го видам годинава пак у НБА и наместо новиот Боби Харли, да направи камек сличен на оној на Грент Хил лани. За илустрација за тоа какви баксузи се Булси, еве ви ја комплетната 1.рунда и попознатитре фаци од втората (Бузер-33пик?) од драфтот 2002 год. Ништо против Џеј, но како можеше Амаре да не биде барем 2.пик, а пред него да бидат избрани папци како Скитишвили, Данливи, Гуден, Вагнер, Нене, Вилкокс!?!?! Round 1 1. HOU Yao Ming 2. CHI Jay Williams 3. GSW Mike Dunleavy 4. MEM Drew Gooden 5. DEN Nikoloz Tskitishvili 6. CLE Dajuan Wagner 7. NYK Nene Hilario 8. LAC Chris Wilcox 9. PHO Amare Stoudemire 10. MIA Caron Butler 11. WAS Jared Jeffries 12. LAC Melvin Ely 13. MIL Marcus Haislip 14. IND Fred Jones 15. HOU Bostjan Nachbar 16. PHI Jiri Welsch 17. WAS Juan Dixon 18. ORL Curtis Borchardt 19. UTA Ryan Humphrey 20. TOR Kareem Rush 21. POR Qyntel Woods 22. PHO Casey Jacobsen 23. DET Tayshaun Prince 24. NJN Nenad Krstic 25. DEN Frank Williams 26. SAS John Salmons 27. LAL Chris Jefferies 28. SAC Dan Dickau Round 2 …32.MIL - Dan Gadzuric, 33.CLE - Carlos Boozer, 34.NYK - Milos Vujanic…40.WAS - Juan Carlos Navarro, 41.LAC – Mario Kasun, 42.MIL - Ronald Murray…50.BOS - Darius Songaila…53.MIA - Rasual Butler…56.SAS - Luis Scola