Tuesday, July 19, 2005

Stan the man, Стро кај Јао и Ти-Мек, Риф во Нетси, Богут-балканецот, Кливленд добива Маршал

- Иако веруваше дека и следната сезона ќе седи на клупата на Мајами, Стен Ван Ганди не беше 100%сигурен дека тоа навистина ќе се случи. За да се увери му требаа три пол часа колку што траеше неговиот состанок со претседателот на Heat, Пет Рајли кој успеа да го убеди дека целосно верува во него и дека Стен и следната сезона ќе го предводи дуото Шек-Вејд во поход кон тронот на Спарси. Сега сите во Мајами можат да се сконцетрираат кон новиот договор на О’Нил и ангажирањето на солиден плеј, можеби и враќање на Дејмон Џонс, а се спомнува и можен камбек во НБА на некогашниот 2.пик на Чиакго, Џејсон Вилијамс. - Ако е за верување на некои извори, друштво на Јао во рекетот на Хјустон следната сезона ќе му прави Стромајл Свифт, кој наводно се договорил со управата на Рокетси за пет годишна верност за која би требал да инкасира 30 милиони. Сума која можеше да ја добие некаде на друго место за пократкотраен договор. Но, по се изгледа пресуди желбата да игра за конкурентен тим и покрај Ти-Мек и Јао, а овој вториов лично се ангажираше јавувајќи му се неколку пати на Стро. - Веста дека Стро е пред договор со Хјустон значи дека истото се однесува и на Шариф И Нетси кои го бркааат високот крило веќе некое време. Во следните неколку денаРиф би требал да потпише на шест години вредни 38 милиони. Тоа значи дека Њу Џерси добива одлична “четворка” за дупло помалку пари од тие што Кењон Мартин им ги бараше пред година дена. Плус не смее да се заборави дека дел од пиковите кои Нетси ги добија за Кењон ги искористија во трејдот за Картер. Браво, Род Торн. - Сиетл тргна по стапките на Милвоки и го повтори нивниот глуп потег ангажирајќи бивш тренер на Атланта за наследник на Нејт Мекмилан. Нов кормилар на Соникси е Боб Вајс, кој долго беше помошник кај “соничните”. Колку за информација Боб досега тренирал 3 екипи со кои немал некој успех. Е, дури сега Реј Ален може да си ја мава главата во зид. - Андрија Богут покажа дека има балканска крв во него откако успеа да заработи исклучување на средба од летната лига во која Бакси ги победија Пејсерси. Којзнае можеби тоа е последица на фрустрациите, затоа што 1.пик втора средба по ред никако да заигра како што му личи. Имено, за 26 мин. игра Богут погодил само 1-7 обиди од поле за шест поени на кои додал и четири фаули. - У овие неколку дена ново другарче на Леброн ќе стане ветеранот Донјел Маршал, кој ги одби понудите на Нетси, Хјустон, Чикаго и Мајами. Сега засега нема повише информации за договорот кој Дони ќе го потпише со Кавси, но сигурно е дека тој нема да биде поголем од 4-5 милиони годишно. Маршал би требал да биде солидна опција посебно кога ќе го удвојуваат Ззззз во рекетот.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home