Sunday, July 17, 2005

Ron-Ron is back

Познато е дека летните лиги се резервирани за дебитанти, недрафтувани играчи и ветерани кои во потрага по својата НБА шанса го прошетале целиот свет. Но, една фаца во тимот на Индијана кој настапува на летната лига во Минеаполис не се вклопува во гореспоменатите типчиња. Тој е Ол-Стар и НБА дефанзивец на годината за 2004 год., тој е Рон Артест. Пред два дена за првпат по скоро осум месеци Рон пак се најде во својот омилен дрес и на своето омилено место – паркетот. Уопштен не е битно тоа што Пејсерси изгубија од Хјустон, а еднакво не е битна ни статистиката на Рон-Рон од 23 поени, четири ук.топки и четири скокови за 35 минути игра. Битно е што Артест е повторно таму каде што припаѓа, што најдобро го покажа еден навивач кој пред самиот почеток на мечот од летната лига извика на цел глас “We missed you Ron!” Оваа средба, како и целава летна лига има големо значење за самиот Рон-Рон затоа што тука и сега тој планира да покаже дека паузата од 73 средби плус плеј-офот го направила позрел. Важноста на овој меч ја потврди и присуството на сите важни фаци на Индијана, од Лери Бирд, до газдата Дони Волш и нормално, тренерот Рик Карлајл. "I'm not trying to redo my image and I'm not trying to please anybody, I'm here to continue what I have to do; just be myself. I'm not trying to do any Cheerios commercials or Coca-Cola commercials. I want to do a commercial in the 'hood.' " – рече Артест. Гледајќи го како се однесуваше овие осум месеци сите во Индијана, како и еден голем број НБА фанови ширум светот, се надеваат дека “Рон-Рон повторно напаѓа” е наслов кој веќе никогаш нема да го прочитаат.