Tuesday, July 05, 2005

Хори и Big Fella пак заедно, Шшшшшшш во Индијана, Reef во Нетси?
Еве што мене ми фати око овие неколку дена: Знам дека секој NBA муабет деновиве на буквално секој сајт се врти околу ѕвездите како Ален, Зззззз, Ред итд. кои се слободни во изборот на својот нов (стар) клуб, но да бидам искрен, мене никогаш посебно не ми било интересно да слушам “рекла-казала” муабети, овој ќе одел ваму, оној таму, па менаџерот кажал ова, на играчот не му се свиѓала храната у тој град, женските биле ружни итд. глупости. Најмногу ме нервира што целата галама се дига околу двајца-тројца играчи, а се забораваат оние “епизодистите” кои се баш клучот за успехот. Big Shot Rob
Така, скоро никаде не сретнав збор за можноста Роберт Хори да се пресели на Флорида кај својот многу добар пријател Шек. Иначе, по својата освоена шестта титула Хори ја искористи можноста да го раскине договорот со Сан Антонио, така да сега е слободен играч. На Мајами одлично би му дошле clutch квалитетите на 34-годишниот Боб чија тројка у Game 5 на годинешново Финале практично им ја донесе титулта на Спарси. "He loves Miami and he loves the Big Fella.We'll see what happens." – изјави пред некој ден менаџерот на Хори. И личи на Вил Смит. (мојот офчарска маленкост мораше да го спомне ова!) Јавна тајна е дека Хори пак би сакал да заигра покрај Дизелот, кој го викаше на Флорида и минатото лето и ако двете страни се договорат не се чудете ако Боб за првпат во својата кариера се пресели на Исток. Па сепак на Запад ги освои сите 6. титули, време е за промена. Шарас
Веројатно на постарите од вас ви текнува кога Шарунас Јасикевичиус играше за колеџот Мериленд и кога по завршувањето на НЦАА кариерата ниту еден НБА клуб ниту го драфтуваше, ниту го покани на тренинг-камп. Е па, тркалото и тоа како се сврте изминативе неколку години во кои Литванецот стана најбарана роба во Европа. До лани тој не беше баш загреан да се проба у најсилната лига, но според некои извори и некои негови изјави по се изгледа летово би можел да прелета преку “барата” и да слета во…Индијана? Се зборува дека Larry Bird е заљубен во играта на Шарунас и многу би сакал да го види во Пејсерси кои и онака се тенки на “кец”. "I think he's the best player in Europe.He's one of the best competitors I've ever seen” -рече Bird за Литванецот. Но, Bird нема да биде осамен во трката по Шшшш:), за кого се вели дега се загреани и Портланд, Далас, Јута, Бостон и Кливленд. "My general direction this summer is the NBA, and if I'll get an offer from a strong team, with a shot at the NBA title and the possibility for me to play meaningful minutes, I'll sign there.I know that nobody will guarantee me any playing time, but if I'll be good and prove myself, I'll play" – изјави минатата недела Јасикевичиус. Можеби баш Пејсерси се тој силен тим, кој со него би бил конкурент за титула. Не гледам зашто не би било така. Reef Некако сум убеден дека од следната сезона Shareef ке игра за Нетси, не знам, дури и пред да го трампаат за Атл. Нешто ми кажуваше дека некад ќе завршИ таму. Така и сега, нов клуб на Абдур-Рахим ќе биде Њу Џерси, кој е права средина за него. Хјуз останува у Вашингтон, исто како и Џонсон у Феникс. Истото не може да се каже за Финли, Кари, Спривел, Пејтон…

1 Comments:

Anonymous Douglass Scola said...

I do not think so.

11/20/2005 11:06:00 am  

Post a Comment

<< Home