Wednesday, February 23, 2005

До непознатото другарче:)
Еве со огромно задоцнување го видов и allstar-от, ама нема да коментирам што и како бидејќи она беше најголема глупост во историјата на НБА. Испадна дека руки- софтмор утакмицата беше најјак дел. Ама реков нема да коментирам... Иначе, најново е што бев брутално прекинат во најтворечкиот период и ми беше доделена привилегијата да напишам 10 страни семинарска работа па не ни стигнав ни западот да го довршам. Еве, пошто сега почнува поинтересниот дел од сезоната ќе се фокусирам на она што е навистина интересно и ќе ви презентирам дел од моите парапсихолошки способности. Еве ја мојата листа на работи кои очекувам да се случуваат во НБА во вториот дел од сезоната: 1. Детроит ќе заврши со скор од негде 20 порази како најдобар на Исток. Во право беше Шеп шо напиша дека Запад кошот не го виде 5 минути на allstar-от. Е така некои екипи нема да го видат и по 15 минути. Наспроти сите очекувања никој нема да скрши кичма. Фила ќе им направи мали проблеми прва рунда плејоф ама нема проблем до финале натака. А и Бен Волис конечно ќе потпише договор за патики со струмичкиот производител Адибас. 2. На запад ќе е лудница, ама се ќе си дојде на свое место и Сан Антонио ќе тепа со околу 24-5 порази. Втор Феникс, а трет е малку битно. И онака нема да види повеќе од втора рунда плеј-оф. Сан Антонио го тепа 4-2 во финале на запад Феникс 3.Плејоф нема да видат ни Њу Орлеанс ни Јута ни Чикаго иако засега имаат шанси. 4.Лејкерси ќе се 8 на Запад и ќе го папаат прва рунда 4-2. Коби на една ќе даде помалку од 20 поени па после ќе се вади на некоја повреда. Фил Џексон после тоа ќе рече дека крив за неуспехот е Слава Медведенко кој убацил лоша карма во тимот па ќе му даде да ја прочита The Art of War. 5.МВП на регуларен тек на сезона ќе е Стив Неш чиј просек асистенции откога ќе се врати Амаре ќе е над 15. Ќе стане кандидат во некој период и Паркер ама ќе раскине со Лонгориа и скрос ќе се сјебе. 6. All-defensive тимот страшно многу ќе личи на Детроит. Овој пат нема да го стават Рашид за да има време да проведе со фамилијата:). А и РИП ми делува nekako сумњиво за таму... Ќе фати врски за да влезе ама нема да успее. 7.Чарлс Баркли ќе биде најден во некоја тесна уличка на Њу Јорк во критична состојба, претепан од страна на банда. Тамам пред финалната серија... Ќе се сомнева дека зад сето тоа стои Џеј Зи затоа што Баркли му се пуштал на жената, ама никој не ќе сака да сведочи против него. Кени Смит ќе почне да зема часови по самоодбрана веднаш по немилиот настан. 8. Ivica's finest ќе ја освојат фантази Мак-НБА лигата во фото финиш пред тимот на Каракаш. На трето место наспроти сите очекувања како феникс од сопствената пепел ќе се издигне Шепард, ќе се врати во игра и ќе почне да растура, ама за малку нема да стигне до првото место. 9.Финале на НБА: Детроит- Сан Снтонио. Ситуација Детроит: Чонси игра со мала повреда, Принс игра ненормална одбрана-сам го исфрли Мајами пред тоа:) Ситуација Сан Антонио: Тони заебан до коска зошто Ева го оставила, Тими мора се сам. Ману слаба форма... 10. Конечен резултат 4-1 за Детроит. Кид Рок приредува забава за 4000 народ. На журката настанува масовна тепачка предизвикана од Џермејн О'Нил и Рон Артест. За среќа никој не е повреден. Завршува сезоната- почнува WNBA :) Толку засега од мене, сега одам да го уплатам ова што го кажав в кладилница. Бар да се заработи нешто од сево ова.

Friday, February 11, 2005

Another pleskanje
Во првиот меч од синоќешниот даблхедер, Мајами – Њу Џерси изиграа еден тотално различен меч од оној првиот во кој лесно и убедливо до триумфот стигна Џерси. Ноќеска, приказната беше сосема различна бидејќи Хит ги надиграа, во секој поглед момците од Џерси. По утрото се познава денот, така беше и овде бидејќи во првата четвртина Хит направија предност од 22 поенa! Вејд имаше феноменална прва четвртина во која постигна половина од вкупните негови поени. 17 поени, за помалку од 10 минути игра на теренот, што секако е феноменално, со што ги заќуте сите оние критичари кои имаа што да кажат против него по првиот меч. Тројки, влезови, слободни, едноставно се правеше Флеш кој немаше кој да го чува. Нападот на Нетс беше затупен, едноставно Кид и Картер незнаеа што да прават со топката. Неможеа да го најдат патот до кошот на Мајами, освен со неколкуте погодени тројки на Винс и Лемонd Мари. Најголем проблем како што и се очекваше, беше играта под кош и скокот кој едноставно не е на страната на Нетс во оваа серија. Крстич изгледаше како мало детенце во споредба со Шек, не само физички, туку и во играта, а Колинс дури и баба ми знае дека е труп. Првиот дел заврши со 41:19 за Мајами, исход кој одамна го немам видено! Комплетно надиграни играчите на Џерси, веќе од тука и самите знаеја дека нема што вчера да бараат во Флорида. Овој резултат и разлика од првата четвртина, Мајами ги зачува во текот на целиот меч, со помош на нивната искусна петорка (или боље петорки, пошо играа скоро сите играчи на Мајами). Може ќе бидете изненадени, но сосема добра игра на Ентоан Вокер и Гери Пејтон. Токму вториот, кога Џерси ќе симнеа под 20 ќе здрвеше тројка или шутче од пост, за повторно да ги врати Хит во поголема предност. Единствено, во првиот дел Шек како да беше исклучен од екипата, но во вториот дел Дизелот ја доврши работата за Хит. Вториот дел, малку поизедначен во натпреварувачка смисла, меѓутоа ни Мајами напаѓаше повеки, ниту пак Џерси се обидуваше да ги достигне домаќините бидејќи тоа беше невозможна мисија. Џеферсон играше, меѓутоа така повреден не можеше повеќе да стори. Постигна 16 поени, за 37 минути игра што и не е така лошо. Разочаран, на 5 минути до крај на натпреварот, си ги грабнав перницата и јорганот и отидов во соба да се доспијам и не ја догледав. Конечен резултат: 111:89 за Мајами. Најдобар стрелец Вејд со 31 поен, по него О`Нил со 21 за Мајами. Кај Нетс Картер дојде до 22 со никаква игра, а Џефесрон и Кид по 16, односно 15. Факти кои го решија натпреварот: * Вејд постигна 3 тројки во првите 5 минути, а во регуларниот дел на сезоната вкупно има постигнато 13 тројки. * Картер играше како женче, тотално ме разочара бидејќи мислев дека тој ќе го води тимот кон уште една добра партија. Но, не...ретко кога отиде на влез претежно се обидуваше да асистира. Дисапоинтинг... * Гери Пејтон, Џејсон Вилијамс, Ентоан Вокер, сите одиграа за висока оценка. * Шек ги утепа Крстич + Колинс во целиот меч, освен во стартниот период со што само потврди дека Џерси нема игра во рекетот. * Џерси шут само 40% , а Мајами солидни 53%. За три поени Мајами 11/20, што е многу подобро од првиот меч.